Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 33

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Barselona sürecinde ab-israil ilişkileri

Yazar kurumları :
Ankara Üniversitesi1
Görüntülenme :
750
DOI :
Özet Türkçe :

II. Dünya Savaşı sonrasında, 1951’de imzalanan Paris Antlaşması ile kurulan AKÇT
ve 1957’de imzalanan Roma Antlaşmaları ile ortaya çıkan AET ile temeli atılan Avrupa Birliği, dünyanın pek çok bölgesinde faaliyet göstermeye çalışmaktadır. Bu bölgelerden birisi de Ortadoğu’dur. Avrupa Birliği’nin Ortadoğu’daki bu faaliyetleri 1960’larda başlamaktadır. Bölge ülkeleriyle başlayan diyalog, 1972’de yapılan Global Akdeniz Politikası ile somutlaşmış ve 1990’da yapılan Yenilenmiş Akdeniz Politikası ve 1995’te yapılan Barselona Süreci ya da Avrupa Akdeniz Ortaklığı ile gelişmiştir. Bu diyalog içinde ekonomik, siyasi ve kültürel olarak Avrupa’ya yakın olan hatta birçok Avrupa ülkesinden daha gelişmiş olan İsrail daha önemli olmuştur. Bu diyalog ile birlikte Ortadoğu Barış Süreci’nin gelişeceği düşünülmüştür.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

After Second World War, EU which has been founded with ECSC that has been
founded with Paris Treaty in 1951 and EEC that has been founded with Roma Treaties in 1957, tried to actived in many regions of the world. One of these regions is The Middle East. Theses activities of EU in the Middle East began in 1960’s.
Dialogue that began with region countries concreted with Global Mediterranean Policy that has signed in 1972 and improved with Renewed Mediterranean Policy that has signed in 1990 and with the Barcelona Process or Euro-Med. that has signed in 1995. In this dialogue, Israel that is close to many European countries or more development than many European countries economically, politically and culturally. Within this dialogue, ıt is thought that Middle East Peace Process will improve.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :