YILDIZ SPORCULARIN SOSYAL MEDYA ETKİLEŞİMİ

Teknolojinin gelişimi ve internette bilgiye ulaşmanın kolaylaşması sonucu sosyal medya kullanımıartmıştır. Sosyal medya üzerinden dünyanın herhangi bir yerinden kullanıcılara ulaşabilen insanlargün içinde yaşadıkları, karşılaştıkları ve hissettikleri şeyi paylaşma isteği duymaktadır. Bu isteksonucunda sosyal medya günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Dünyada herkestarafından takip edilen spor karşılaşmaları çok büyük bir kitleye hitap etmektedir. Hem sosyalmedyanın dünyadaki herkes tarafından kullanılabiliyor olması hem de tüm insanların bir şekilde ilgiduyduğu spor karşılaşmaları yan yana gelince, birliktelik kaçınılmaz olmuştur. Bu kitleler takipettikleri takım veya sporcularla ilgili meraklarını, onların sosyal medya hesapları üzerinden yaptığıpaylaşımlar üzerinden gidermekte ve tanıyabilmektedir. Sosyal medyanın giderek artan kullanıcısayısıyla birlikte farklı sporları yapan yıldız sporcuların paylaşımları da değişmektedir. Bu değişikliksırasında kendi markalarını da ortaya çıkartan sporcular, paylaşımlarını kitlelerine bir şeyleri tavsiyeetmek üzerine yoğunlaştırmakta. Farklı sporlardan yıldız sporcuların sosyal medya paylaşımlarınıninceleneceği bu çalışmada sporcu-takipçi etkileşimi ele alınacaktır.

___

  • Atalı, L. ve Çoknaz, D. (2014). Türkiye Futbol Federasyonu Spor Toto Süper Ligi Spor Kulüplerinin Facebook Kullanımı. Calp, E. (2018). Bireysel Spor Pazarlamasında Sosyal Medya Unsurlarının Kullanımı, İzmir. Ekmekçi R. ve Ekmekçi YAD. (2010). Spor Pazarlaması. Pamukkale Journal of Sport Sciences, 1 (1): 23-29. Gökaliler, E. (2014). Spor Endüstrisinde Spor Tüketimi ve Marka İlişkisi. Ekin, V. (Ed.). Türkiye’de Spor ve Medya. (ss. 93-114). İstanbul: Köprü Kitapları. Hamamcı, E. (2015). Televizyon ve Sosyal Medya İlişkisi, İstanbul. Karakuş, O. (2015). Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray Spor Kulüplerinin Sosyal Medya Aracılığı ile Taraftarları Üzerinde Marka Sadakati Oluşturma Çalışmalarının Değerlendirilmesi, İstanbul. Kürkçü, D.D. (2014). Spor Sponsorluğu ve Marka Değerine Etkisi: Garanti Bankası Örneği. Ekin, V. (Ed.). Türkiye’de Spor ve Medya. (ss. 72-92). İstanbul: Köprü Kitapları. Özgen, E. (2014). Türkiye’de Futbolcuların Markalaşma Sorunu ve Medya İletişimi Açısından Bir Yaklaşım. Ekin, V. (Ed.). Türkiye’de Spor ve Medya. (ss. 115-134). İstanbul: Köprü Kitapları. Talimciler A. (2014). Türkiye’de Futbol Fanatizmi ve Medya İlişkisi, İstanbul: Bağlam Yayınları. Taşkıran İ.A. (2017). Dijital Yerli Gazetelerin Sosyal Medya Stratejileri ve Sosyal Medyanın Haber Okunurluğuna Etkisi, Ankara. Yıldız, Ö.E. (2014). Toplumsal İletişimde Spor, Medya ve Reklam. Ekin, V. (Ed.). Türkiye’de Spor ve Medya. (ss. 225-263). İstanbul: Köprü Kitapları.

___

APA Berk, O. & Bayrak, T. (2019). YILDIZ SPORCULARIN SOSYAL MEDYA ETKİLEŞİMİ . Yeni Medya Elektronik Dergisi , 3 (3) , 226-236 .