BOUVARD VE PECUCHET’NİN TEORİK VE PRATİK YOLCULUĞU

19.yüzyılın ikinci yarısının önemli yazarlarından Gustave Flaubert alt başlığı "insanlığın budalalığı ansiklopedisi" olan Bouvard ve Pécuchet(1881) adlı romanı tamamlama fırsatı bulamaksızın 8 mayıs 1880 yılında bir beyin kanaması sonucu hayatını kaybetmiştir. Yazarın ölümünden sonra 1881 yılında kaleme alınan komik ansiklopedi ve roman şeklindeki umutsuzluk hikâyesi; bilginin yozlaşması, itibarsızlaşması ve boşu boşuna harcanan insan çabasını konu eder. Flaubert, söz konusu romanda Bouvard ve Pecuchet kahramanlar aracılığı ile dönemin sanat ruhu olmayan burjuva takımının hayal kırıklıklarını gözler önüne sermeyi amaçlar. İki küçük burjuva bozuntusunun "her istediğini yapma" çılgınlığı, sonucu tartışılacak farklı alanlarda macera aramalarına sebep olmuştur. Edebiyat, müzik, jimnastik, arkeoloji, din, sağlık, kimya, tarih ve anatomi gibi disiplinlerdeki iştahlı girişim ve uygulamalar hüsranla sonuçlanmıştır. Çünkü kısıtlı teorik bilgilerle, iki emekli kâtip bilim adamı rolünü oynamak arzusundalar. Rönesans dönemi yazarlarından François Rabelais'nin ifade ettiği gibi " bilinçsiz bilim, ruhun çöküşünü doğurur" felsefesini hatırlatır. Bu iki kafadar yüzeysel teorik bilgi sahibi oldukları alanlarda uygulama ve bilgelik taslama hevesi uğruna farklı bir hayat yaşamak isterler. Zaman ve bilgi yolculuğuna çıkan bu maceraperestlerin yolculuğu daima felaketle sona eren hikâyesinin anlatıldığı romandır. Bouvard ve Pecuchet adlı burjuva sınıfına mensup bilir bilmezler bilim adamlığı oyununu oynamaktalar. Hikâyelerinin, yolculuklarının, maceralarının sonunda sanatın ve bilimin yolunun; metot, sabır, emek ve saygıdan geçtiği sonucuna vararak eski meslekleri olan kâtipliğe geri dönmekten başka çarelerinin olmadığını anlarlar...

THEORETICAL AND PRATICAL JOURNEY OF BOUVARD AND PECUCHET

One of the most important writers of the second half of the 19th century Gustave Flaubert didn’t have the opportunity to complete the novel Bouvard and Pecuchet (1881) which is the subheading of “ encyclopedia of human stupidity”, because he died in 8 may 1880 due to brain haemmorhage. The comic book encyclopedia and the story of despair in novel form which were penned in 1881, after the death of the author, dwells on corruption of information, disrepute and human effort spent in vain. Flaubert aims to demystify the frustrations and disappointments of the bourgeoisie lacking art spirit through Bouvard and Pecuchet, the heroes of the novel."To do whatever you want" madness of two so called pettybourgeois resulted in the desire to seek adventure in different areas. The eager attempts and applications in disciplines such as Literature, music, gymnastic, archeology, religion, health, chemistry, history and anatomy appetite such as have resulted in disappointment because they intend to play the role of two retired scientist secretary. It recalls the philosophy stated by the Renaissance writer François Rabelais , "the unconscious science leads to the collapse of the soul".The two like-minded desire for the sake of their enthusiasm in pontification in areas that they have slight theoric knowledge. This is the novel plotting the adventurers setting out for Journey of time and knowledge that always ended in disaster. Bouvard and Pecuchet, wiseacre members of the bourgeois class, try to play the role of scientists. At the end of their stories, travels, adventures, they understand that the path to art and science is by method, patience, effort and respect and they conclude in their former professions as a clerk

___

  • EDWARD Said, (1997). L’orientalisme, L’orient crée par l’Occident, Editions du Seuil, Lonrai.
  • FLAUBERT Gustave (1999). Bouvard et Pécuchet, Editions Gallimard, Camedan Imprimeries, Saint-Amand (Cher).
  • LARGARDE A., MICHARD L. (1985). XIX. Siècle, Bordas, Paris.
  • SCHVALBERG Sophie (1999). Bouvard et Pecuchet, Aubin Iprimeur, Ligugé.

___

APA OĞUZ B (2013). BOUVARD VE PECUCHET’NİN TEORİK VE PRATİK YOLCULUĞU. Turkish Studies (Elektronik), 8(10), 509 - 520.
Chicago OĞUZ BATTAL BOUVARD VE PECUCHET’NİN TEORİK VE PRATİK YOLCULUĞU. Turkish Studies (Elektronik) 8, no.10 (2013): 509 - 520.
MLA OĞUZ BATTAL BOUVARD VE PECUCHET’NİN TEORİK VE PRATİK YOLCULUĞU. Turkish Studies (Elektronik), vol.8, no.10, 2013, ss.509 - 520.
AMA OĞUZ B BOUVARD VE PECUCHET’NİN TEORİK VE PRATİK YOLCULUĞU. Turkish Studies (Elektronik). 2013; 8(10): 509 - 520.
Vancouver OĞUZ B BOUVARD VE PECUCHET’NİN TEORİK VE PRATİK YOLCULUĞU. Turkish Studies (Elektronik). 2013; 8(10): 509 - 520.
IEEE OĞUZ B "BOUVARD VE PECUCHET’NİN TEORİK VE PRATİK YOLCULUĞU." Turkish Studies (Elektronik), 8, ss.509 - 520, 2013.
ISNAD OĞUZ, BATTAL. "BOUVARD VE PECUCHET’NİN TEORİK VE PRATİK YOLCULUĞU". Turkish Studies (Elektronik) 8/10 (2013), 509-520.