Akademik İncelemeler Dergisi (AID) Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından Nisan ve Ekim olmak üzere yılda 2 kez yayınlanan hakemli bir dergidir. Akademik bir dergi olan AİD, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel niteliklere sahip çalışmaları yayınlayarak sosyal bilimler alanında bilgi birikimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Derginin yayın dili Türkçe’dir. Ayrıca İngilizce bilimsel çalışmalar da yayınlanır.

Dergimize gönderilecek makaleler DergiPark üzerinden açılan kullanıcı hesabı ile iletilmelidir. Dergimizde yayımlanan makaleler için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Dergiye gönderilen makaleler çift taraflı kör hakemlik uygulamasına tabi tutulur. Ayrıca intihale mahal vermemek adına tüm gönderiler iThenticate/Turnitin programı ile intihal taramasından geçirilmektedir.

Dergimizin  sosyal bilimler kapsamı genel olarak aşağıdaki alanlardan oluşmaktadır:

(Alman Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Çeviribilim, Felsefe, Felsefe ve Din Bilimleri, Finans Ekonomisi, Folklor ve Müzikoloji, Geleneksel Türk Sanatları, Görsel İletişim Tasarımı, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, İktisat, İletişim Bilimleri, İslam Ekonomisi ve Finansı, İslam Tarihi ve Sanatları, Kültürel Çalışmalar, Maliye, Osmanlı Araştırmaları, Resim, Sanat Tarihi, Seramik ve Cam, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Tarih, Temel İslam Bilimleri, Türk Dili ve Edebiyatı, Uluslararası İlişkiler)

Cilt: 15 - Sayı: 2 - 2020 Son Sayı