Tarımsal Savaşımda Kullanılan Kimyasalların Üzüm ve Şarap Kalitesi ile Şaraplarda Bazı Ağır Metal İçerikleri Üzerine Etkileri

Bu araştırmada, tarımsal savaşımda kullanılan kimyasal maddelerin, dört farktı üzüm çeşidine (Emir, Kalecik karası, Narince, Pinot noir) ait şarap ve üzüm sularındaki bazı kalite kriterleri ite şaraplardaki ağır metal içerikleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bütün analizler, kontrol olarak ilaçlama yapılmamış omcalardan alınan üzüm ve bu üzümlerden yapılmış şaraplarda da yapılmıştır. Araştırma sonunda, ilaçlanmış üzümlerden alınan üzüm suları ve şaraplarda kalitenin kontrollere göre daha yüksek olduğu belirlenmiş­tir. Ayrıca ilaçlanmış üzümlerden yapılan şaraplarda demir, kurşun ve bakır konsantrasyonlarının kontrollerden daha yüksek olduğu da saptan­mıştır. Şaraplarda kadmiyum hiçbir örnekte tespit edilemezken, çinko da sadece ilaçlanmış Kalecik karası ve Narince şaraplarında bulunmuştur. Araştırmada ayrıca, kalite özellikleri ile ağır metal konsantrasyonlarının çeşitlere göre değiştiği de belirlenmiştir.  

The Effects of Agricultural Chemicals on some Quality Properties of Grape Juices and Wines and some Heavy Metal Contents in Wines (Turkish with English Abstract)

In this study, it was investigated that the effects of Chemicals used for agricultural protection on some quality properties of four grape juices and wines and heavy metal contents in wines. All analyses were also done on grape juices and wines taken from unapplicated grapes as controls. In this study, it was determined that the quality properties of juices and wines taken from Chemical applicated grapes were higher than of the controls. It was also observed that concentrations of iron, lead and copper in wines taken from Chemical applicated grapes were higher than of the controls. Zinc was only found in Chemical applicated Kalecik karası and Narince wines, whereas cadmium wasn't found any wines. It was also determined that the quality properties and concentrations of heavy metals were changed among the cultivars. 

Kaynak Göster

Bibtex @ { gida92391, journal = {Gıda}, issn = {1300-3070}, eissn = {1309-6273}, address = {}, publisher = {Gıda Teknolojisi Derneği}, year = {2000}, volume = {25}, pages = { - }, doi = {}, title = {Tarımsal Savaşımda Kullanılan Kimyasalların Üzüm ve Şarap Kalitesi ile Şaraplarda Bazı Ağır Metal İçerikleri Üzerine Etkileri}, key = {cite}, author = {Baydar, Nilgün Göktürk and Anlı, R. Ertan and Akkurt, Murat} }
APA Baydar, N , Anlı, R , Akkurt, M . (2000). Tarımsal Savaşımda Kullanılan Kimyasalların Üzüm ve Şarap Kalitesi ile Şaraplarda Bazı Ağır Metal İçerikleri Üzerine Etkileri . Gıda , 25 (6) , .
MLA Baydar, N , Anlı, R , Akkurt, M . "Tarımsal Savaşımda Kullanılan Kimyasalların Üzüm ve Şarap Kalitesi ile Şaraplarda Bazı Ağır Metal İçerikleri Üzerine Etkileri" . Gıda 25 (2000 ): <
Chicago Baydar, N , Anlı, R , Akkurt, M . "Tarımsal Savaşımda Kullanılan Kimyasalların Üzüm ve Şarap Kalitesi ile Şaraplarda Bazı Ağır Metal İçerikleri Üzerine Etkileri". Gıda 25 (2000 ):
RIS TY - JOUR T1 - Tarımsal Savaşımda Kullanılan Kimyasalların Üzüm ve Şarap Kalitesi ile Şaraplarda Bazı Ağır Metal İçerikleri Üzerine Etkileri AU - Nilgün Göktürk Baydar , R. Ertan Anlı , Murat Akkurt Y1 - 2000 PY - 2000 N1 - DO - T2 - Gıda JF - Journal JO - JOR SP - EP - VL - 25 IS - 6 SN - 1300-3070-1309-6273 M3 - UR - Y2 - 2020 ER -
EndNote %0 Gıda Tarımsal Savaşımda Kullanılan Kimyasalların Üzüm ve Şarap Kalitesi ile Şaraplarda Bazı Ağır Metal İçerikleri Üzerine Etkileri %A Nilgün Göktürk Baydar , R. Ertan Anlı , Murat Akkurt %T Tarımsal Savaşımda Kullanılan Kimyasalların Üzüm ve Şarap Kalitesi ile Şaraplarda Bazı Ağır Metal İçerikleri Üzerine Etkileri %D 2000 %J Gıda %P 1300-3070-1309-6273 %V 25 %N 6 %R %U
ISNAD Baydar, Nilgün Göktürk , Anlı, R. Ertan , Akkurt, Murat . "Tarımsal Savaşımda Kullanılan Kimyasalların Üzüm ve Şarap Kalitesi ile Şaraplarda Bazı Ağır Metal İçerikleri Üzerine Etkileri". Gıda 25 / 6 (Aralık 2000): - .
AMA Baydar N , Anlı R , Akkurt M . Tarımsal Savaşımda Kullanılan Kimyasalların Üzüm ve Şarap Kalitesi ile Şaraplarda Bazı Ağır Metal İçerikleri Üzerine Etkileri. GIDA. 2000; 25(6): -.
Vancouver Baydar N , Anlı R , Akkurt M . Tarımsal Savaşımda Kullanılan Kimyasalların Üzüm ve Şarap Kalitesi ile Şaraplarda Bazı Ağır Metal İçerikleri Üzerine Etkileri. Gıda. 2000; 25(6): -.