Meyve ve Sebzelerde Büyüme Düzenleyici Madde Kullanımı ve Kalıntı Düzeyleri

Meyve ve sebze üretiminde ürün elde etmek, ürün kalitesini iyileştirmek ya da ürünlerin hasat sonrası dayanım sürelerini artırmak amacı ile büyüme düzenleyici maddeler kullanılmaktadır. Bu maddelerden optimum düzeyde etki elde edebilmek, ticari olarak üretilmiş maddelerin üzerinde yer alan etiket bilgilerine bire bir uyulması ve uygulama yapılan bahçelerde yıllık bakım işlemlerinin düzenli olarak yapılması durumunda mümkündür. Etkileri açık olan büyüme düzenleyici maddelerin ülkemizde kullanımı oldukça sınırlıdır. Bunun en önemli nedeni üreticilerin bu maddeleri ve etkileri konusunda bilinçli olmayışıdır. Daha da önemlisi büyüme düzenleyici maddelerin sağlığa zararlı olduğu konusundaki insanların yanlış inanışı ve yönlendirilmeleri bu maddelerin kullanımım sınırlamaktadır. Bu maddeler çok düşük dozlarda kullanılmaktadır ve uygulama dozuna ve şekline uyulması durumunda insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri söz konusu değildir.  

Use and Residues of plant Growth Regulators in Fruit and Vegetable Production (Turkish with English Abstract)

Growth regulators are used in fruit and vegetable production in order to grow the crop, improve its quality, or prolong its shelf life. In addition to adhering to the best cultivation practices, it is essential that manufacturer's instructions that come with commercial growth regulatory products be applied step by step to realize full advantage of the application. Currently use of such products in Turkey is not widespread despite the established benefits are not widely known, or that their effects are misunderstood or presumed to be detrimental. Growth regulators however applied at their proper dosages and using prescribed methods show no demonstrable, harmful effects on human health yet realize the expectations of its users. 

Kaynak Göster

Bibtex @ { gida92771, journal = {Gıda}, issn = {1300-3070}, eissn = {1309-6273}, address = {}, publisher = {Gıda Teknolojisi Derneği}, year = {2002}, volume = {27}, pages = { - }, doi = {}, title = {Meyve ve Sebzelerde Büyüme Düzenleyici Madde Kullanımı ve Kalıntı Düzeyleri}, key = {cite}, author = {Halloran, Nilgün and Kasım, M. Ufuk} }
APA Halloran, N , Kasım, M . (2002). Meyve ve Sebzelerde Büyüme Düzenleyici Madde Kullanımı ve Kalıntı Düzeyleri . Gıda , 27 (5) , .
MLA Halloran, N , Kasım, M . "Meyve ve Sebzelerde Büyüme Düzenleyici Madde Kullanımı ve Kalıntı Düzeyleri" . Gıda 27 (2002 ): <
Chicago Halloran, N , Kasım, M . "Meyve ve Sebzelerde Büyüme Düzenleyici Madde Kullanımı ve Kalıntı Düzeyleri". Gıda 27 (2002 ):
RIS TY - JOUR T1 - Meyve ve Sebzelerde Büyüme Düzenleyici Madde Kullanımı ve Kalıntı Düzeyleri AU - Nilgün Halloran , M. Ufuk Kasım Y1 - 2002 PY - 2002 N1 - DO - T2 - Gıda JF - Journal JO - JOR SP - EP - VL - 27 IS - 5 SN - 1300-3070-1309-6273 M3 - UR - Y2 - 2020 ER -
EndNote %0 Gıda Meyve ve Sebzelerde Büyüme Düzenleyici Madde Kullanımı ve Kalıntı Düzeyleri %A Nilgün Halloran , M. Ufuk Kasım %T Meyve ve Sebzelerde Büyüme Düzenleyici Madde Kullanımı ve Kalıntı Düzeyleri %D 2002 %J Gıda %P 1300-3070-1309-6273 %V 27 %N 5 %R %U
ISNAD Halloran, Nilgün , Kasım, M. Ufuk . "Meyve ve Sebzelerde Büyüme Düzenleyici Madde Kullanımı ve Kalıntı Düzeyleri". Gıda 27 / 5 (Ekim 2002): - .
AMA Halloran N , Kasım M . Meyve ve Sebzelerde Büyüme Düzenleyici Madde Kullanımı ve Kalıntı Düzeyleri. GIDA. 2002; 27(5): -.
Vancouver Halloran N , Kasım M . Meyve ve Sebzelerde Büyüme Düzenleyici Madde Kullanımı ve Kalıntı Düzeyleri. Gıda. 2002; 27(5): -.