Sherman Alexie’nin Maskeli Süvari ve Tonto Cennette Yumruklaşır ve Orhan Pamuk’un Kırmızı Saçlı Kadın Eserlerinde Baba- Oğul İlişkisi

Öz Toplumun en temel yapı taşlarından biri olan aile yüzyıllarca tüm toplumlarda en öncelikli kavramlardan biri olmuştur. Her birey hayata ilk adımını ailede atarak sosyalleşme adına ilk deneyimini yaşamaktadır. Dolayısıyla yeni doğan çocuk anne baba yada kardeşleriyle hayata başlar. Ailedeki ilişkiler çocuğun tüm hayatında etkin rol oynamaktadır. Bu bağlamda, aile içi ilişkiler çocuğun karakterini şekillendirme potansiyeline sahiptir. Babalar ve anneler hem erkek çocuklar hem de kız çocukları için hayatları boyunca unutamayacakları tecrübeler edinecekleri kaynaklardır. Bu makalenin amacı Çağdaş Amerikan Kızılderili yazarı Sherman Alexie’nin Maskeli Süvari ve Tonto Cennette Yumruklaşır adlı kısa hikâye koleksiyonunda ve Çağdaş Türk yazarı Orhan Pamuk’un Kırmızı Saçlı Kadın romanında baba-oğul ilişkisini incelemek ve bu ilişkinin erkek çocuğun gelişimini nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Bir erkek çocuğun hayatında ehemmiyetli bir yere sahip olan ‘baba’ aynı zamanda erkek çocuk için birinci dereceden bir rol modeldir ve yeterliliğin sembolüdür. Her iki yazarımız da babası tarafından terk edilen bir oğlun dilinden hikâyeyi okuyucuya aktarır. Bu bağlamda her iki eserde de baba yoksunluğu ile yetişen erkek çocuğun sağlıklı ilişkiler kuramadığı görülür. Her ne kadar Alexie ve Pamuk aynı temaya değinseler de Pamuk romanında Oedipus ve Rüstem ile Sührab efsanelerine yer vererek hem hikâyenin hem de baba-oğul ilişkisinin akışını değiştirir.

Kaynakça

Alexie, S. (1994). The lone ranger and Tonto fistfight in heaven. New York: Harper Perennial.

Chodorow, (1974). Family structure and feminine personality. (M. Z. RosaldoandL. Lamphere, Ed.) Stanford, ss.43-65.

Elliot, B. (1994). Life without father. Essence, S.25, ss. 56-61.

Hetherington, M.E., Bridges, M. and Insabella, G.M. (1998). What matters? What does not? Five perspectives on the association between marital transitions and children’s adjustmen. American Psychologist, S.53, ss.167–84.

Güngörmüş, O. (1995). Ana-baba okulu: Baba-çocuk ilişkisi. İstanbul: Remzi.

Mackey, W.C. (2001). Support for the existence of an ındependentman-to-child affiliative bond: Fatherhood as a biocultural intervention. Psychology of Men and Masculinity,S.2, ss. 51–66.

Pamuk, O. (2016). Kırmızı saçlı kadın. İstanbul: YKY.

Warren, R. (2016). Father-son relationships: The things every boy needs from his dad.Huffington post.

Elektronik kaynaklar

Soysal, C. (2012). On adımda otorite.http://cocukvegenclerindunyasi.blogspot.com/2012/12/10- adimda-otorite.html(Erişim: 01.06.2016).

Kaynak Göster

APA Tanrıtanır, B . (2020). Sherman Alexie’nin Maskeli Süvari ve Tonto Cennette Yumruklaşır ve Orhan Pamuk’un Kırmızı Saçlı Kadın Eserlerinde Baba- Oğul İlişkisi . Folklor/Edebiyat , 26 (101) , 203-210 . DOI: 10.22559/folklor.1148