2. Uluslararası Emzirme Gerçeği Kongresi ve 8. Ulusal Emzirme Haftası Sempozyumu

KONGRE TARİHİ01 Ekim - 04 Ekim 2021

KONGRE YERİOnline

KONGRE WEB SİTESİemzirmekongresi.com

DAVET

Değerli Emzirme Dostları;

Dünyaya gelen her bebek, sağlıklı büyümek-gelişmek için yeterli ve dengeli beslenme hakkına sahiptir. Emzirme, bebeklerin ve çocukların bu hakkı kullanması için en ideal yöntemdir. İnsan sütünün bilinen özelliklerine, bileşenleri ve faydalarına her geçen gün yenileri eklenmektedir. Bütün bu yeniliklerin, bilim insanları ve sağlık profesyonelleriyle paylaşılması ve tartışılması gerekliliğinden hareketle 01 - 04 Ekim 2021 tarihleri arasında 2. Uluslararası Emzirme Gerçeği Kongresi’ni çevrimiçi olarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

TEMAS Derneği önderliğinde, UNICEF, TC. Sağlık Bakanlığı, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Sosyal Pediatri Anabilim Dalı katkıları ve işbirliği ile düzenlenmesi planlanan bu kongrede “Emzirmeyi Korumak için Ortak Sorumluluk” teması işlenecektir. “Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanması ile ilgili Uluslararası Yasa (Mama Kodu) etik ilkeleri doğrultusunda planladığımız bu kongre ile ülkemizde ve dünyada emzirmenin desteklenmesine ve gelişmesine katkıda bulunacağımıza, ortak sorumluluk bilinci ile ilgili tüm sektörleri buluşturacağımıza inanıyoruz.

Holistik bir yaklaşımla bir önce ki kongremizde, insan sütünün; kısa ve uzun vadede anne ve çocuk sağlığını destekleyen canlı bir gıda, eşsiz bir besin olma özellikleri, tüm bilinenlere ek olarak emzirmeyle ilgili yeni gerçekler, doğru bilinen yanlışlar paylaşılarak, bilimsel ortamda güncel verilerle konunun uzmanları tarafından emzirme gerçeği tartışılmıştı. Şimdi ise temamız olan emzirmeyi korumak için ortak sorumluluk kapsamında ilgili tüm disiplinlerin emzirme ilişkisi, güncel durumları ve iyileştirme için atılması gereken adımlar konuşulacaktır. Ayrıca uluslararası kurumların etkinliklerini görme fırsatının yanında, ülkemizdeki emzirme göstergeleri ve uygulanan politikaların değerlendirildiği 2020 yılı Mama Kodu raporunu da tartışarak, küresel emzirme durumunu, ülke olarak mama kodu ile ilgili bulunduğumuz noktayı da gözden geçirebileceğiz.

Ayrıca ülkemizde TC. Sağlık Bakanlığı, UNICEF ve TEMAS Derneği işbirliği ile 2014 yılından itibaren her yıl düzenlenen “Emzirme Haftası Sempozyumu” da kongremiz bünyesinde gerçekleşecektir. Geleneksel hale gelen 8. Ulusal Emzirme Haftası Sempozyumu “Toplumsal Destek ve Emzirme” temasıyla 01 Ekim 2021 tarihinde sunulacaktır.

Ulusal Emzirme Haftamızın içerisinde 01 - 04 Ekim 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek olan “2. Uluslararası Emzirme Gerçeği Kongresi”nde sizleri de aramızda görmeyi umuyor, değerli katkı ve katılımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Kongremizde, anne sütü ve emzirmenin desteklenmesine gönül vermiş, bu konuda literatürde önemli çalışmaları bulunan siz kıymetli bilim insanlarını görmekten, bilgi ve deneyimlerinizden yararlanmaktan mutluluk duyacağız.

Saygılarımızla

Prof. Dr. Songül YALÇIN,
Kongre Başkanı
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Sosyal Pediyatri BD

Prof. Dr. Canan TÜRKYILMAZ,
Kongre Başkanı
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Neonatoloji BD

Hemş. Melek KILIÇ,
Kongre Başkanı
Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı, Temas Derneği Başkanı