Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

TDID (Türk Dünyası İncelemeleri Dergisi)

Yıl 2009 , Cilt 9 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Batı trakya ve kıbrıs türklerinin millî benliklerinin korunmasında edebiyatın etkisi

Yazar kurumları :
Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi1, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi2
Görüntülenme :
385
DOI :
Özet Türkçe :

Millî benliğin korunmasında dil ve buna bağlı olarak edebî eserler çok önemli bir rol oynamaktadır. Kıbrıs Türkleri uzun bir millî mücadele döneminden sonra bugün bağımsız bir devlet olarak yasayabiliyorsa bunda sanatçıların ve doğal olarak edebî eserlerin önemli bir rolü vardır. Sanatçılar o dönemde vermis oldukları eserlerle millî mücadeleye destek olmuslar ve millî benliğin korunmasında önemli bir etken olmuslardır. Aynı durum Batı Trakya Türkleri için de geçerlidir. Batı Trakya Türkleri, Yunanlıların bütün baskılarına rağmen, sanatçılarından aldığı destekle millî kimliğini korumayı basarmıstır. Biz, makalemizde seçmis olduğumuz örnek eserlerden yola çıkarak, bu eserlerin millî kimliğin korunmasında nasıl etkili olduklarını göstermeye çalısacağız.

Özet İngilizce :

Language and works of literature play a very important role in the preservation of National Identity. If, following a long period of national struggle, Cypriot Turks today are able to live in an independent state artists and naturally works of literature have a large role to play in this. Artists have supported the national struggle with the work they contirbuted in that period have played an important role in the preservation of national identity. The same situation applies to the Turks of Western Trakya. Despite the pressures of the Greeks, the Turks of Western Trakya, with the support of writers and artists have been able to protect and preserve their national identity. In this article we will focus on selected examples of literary works in an attempt to demonstrate their effectiveness in protecting national identity.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :