Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

SSTB Spor Sağlık ve Tıp Bilimleri Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 5

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Spor komplekslerinden izole edilen bakterilerin tanımlanması

Yazar kurumları :
Kırıkkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü1, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü2, Bülent Ecevit Üniversitesi, Beden Eğ
Görüntülenme :
469
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada, Kırıkkale Üniversitesi spor komplekslerinin farklı bölgelerinden izole edilen mikroorganizmaların tespiti ve tanımlanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, Kırıkkale Üniversitesi içinde öğrencilerimizin eğitimi amacıyla sık kullanılan spor salonunun farklı bölgelerinden örnekleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Çalışma süresince steril ekivyonlar kullanılarak örnekler alınmıştır. Alınan örnekler daha önceden hazırlanmış olan Muller Hinton Agar besiyerlerine ekimleri yapılarak APİ testi ve Vitek 2 ile türler teşhis edilmiştir. Tanımlama çalışmaları sonucunda, spor salonunun farklı bölgelerinden ve sporcular tarafından kullanılan aletlerin üzerinden Staphylococcus cohnii, Staphylococcus haemolyticus, Sphingomonas paucimobilis, Kocuria kristinae, Micrococcus luteus ve Sthaphylococcus epidermitis türleri teşhis edilmiştir. Spor salonu içerisinde en yaygın olarak üreyen türün Staphylococcus cohnii olduğu belirlenmiştir.

Özet İngilizce :

This study aim is intended identification of microorganisms which are isolated from different parts of Kirikkale University sport center. In this study, the sampling process was in different parts of sport center that frequently used from Kirikkale University students. Sterile swab used for sampling. The samples cultured on Muller Hinton Agar which are previously prepared and identified with API test and Vitek 2. Staphylococcus cohnii ssp cohnii, Staphylococcus haemolyticus, Sphingomonas paucimobilis, Kocuria kristinae, Micrococcus luteus ve Sthaphylococcus epidermitis were determined from sport center and through the instruments used by athletes. The Staphylococcus cohnii ssp cohnii was found to be most commonly in the sport center.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :