Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Dergisi - Selçuk Üniversitesi

Yıl 2011 , Cilt 16 , Sayı 22

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Harran bölgesi için kuraklık opsiyon kontrat fiyatı

Yazar kurumları :
Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü1, Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü2
Görüntülenme :
423
DOI :
Özet Türkçe :

Bir bölgede nem miktarındaki geçici dengesizliğin o bölgedeki su kıtlığı ile ilişkisi olarak kabaca tanımladığımız kuraklık canlı yaşamını ve ekonomiyi etkileyen en önemli afetlerden biridir. Çalışmamızda, Harran Bölgesi için bir kuraklık opsiyon fiyatı belirlemeye çalıştık. Sonrasında bazı dağılımlara uygun olarak türettiğimiz verilerden hesapladığımız opsiyon fiyatı ile gerçek verilerden çıkan opsiyon fiyatını kıyasladık. Böylelikle bu bölgedeki çiftçilerin karşılaşabilecekleri kuraklık sorunlarında pamuğu hedge etmeleri için bir opsiyon fiyatı belirlemiş olduk.

Özet İngilizce :

Drought, defined as the relation of the temporary unbalance of moisture content in a region to the water shortage in that region, is one of the most important disasters that influence living things and economy. In this study we aimed at obtaining a drought option price for Harran Region. Then we compared contract price for Harran Region with contrac price for generated data. So as to enable the farmers in this region to hedge cotton in case of the drought problems, we have eventually decided on an optional price.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :