Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Selçuk İletişim Dergisi

Yıl 2011 , Cilt 7 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Sağlık haberlerinde “mucize tedavi”ler

Yazar kurumları :
Anadolu Üniversitesi Porsuk MYO1, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi2, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü3
Görüntülenme :
329
DOI :
Özet Türkçe :

Çalışmanın genel amacı Türk basınında yayımlanan sağlık konulu içerikler arasından "mucize" ve "tedavi" sözcüklerine bir arada yer veren yazıların, içerik analizi uygulamasına dayalı olarak betimlenmesi ve meslek ahlak ilkeleri çerçevesinde değerlendirilmesidir. Çalışma özellikle basın meslek ahlakının sağlık haberciliğine yönelik olarak tanımlanan genel ilkelerinden "umut verme, özellikle de mucizevi tedaviden bahsetme" ifadesinin ne ölçüde uygulandığının belirlenmesi ve bundan sonra yapılacak haberlere ilişkin olarak da konuya dikkat çekilmesi açılarından önemli bulunmaktadır. Çalışma kapsamında medya takip şirketi verilerine dayanarak gerçekleştirilen taramada 01 Ocak- 30 Haziran 2010 tarihleri arasında Türkiye'de yayımlanan gazetelerdeki (yaygın, bölgesel ve yerel) sağlık konulu içerik arasından, "mucize" ve "tedavi" sözcüklerini içeren 182 yazı, 7 ana kategori çerçevesinde içerik analizi uygulamasına konu edilmiştir. Tanımlanan kategoriler "mucize" ifadesinin tonu (pozitif, negatif ve nötr) çerçevesinde çapraz tablolar oluşturularak değerlendirilmiştir. Verilerin yorumlanacağı basın meslek ilkeleri ise literatür taraması yöntemine dayalı olarak elde edilmiştir. Veriler basın ahlak ilkelerinin "umut verme, özellikle de mucizevî tedaviden bahsetme" ifadesi ile çelişir nitelikte bulunmuştur. Bu çerçevede özellikle de menşei belirsiz yazılara dikkat edilmesi gerektiği, köşe yazarlarının ve muhabirlerin de "mucize" kavramının kullanımında daha özenli davranmaları gerektiği ortaya çıkmıştır.

Özet İngilizce :

Purpose of this study is to describe writings, which are among the published content about health in Turkish press and which include 'miracle' and 'cure' words together, in terms of content analysis and to evaluate them in terms of occupation ethics. The study is considered to be important especially for determining to what extent the expression 'giving hope, especially talking about miraculous cure' , which is among the principles about press job ethics' description of health casters, is applied and for taking attention to the topic for future news. Within the context of the study, in research that has been based on press trailing company's data, from 1st of January to 30th of June 2010, 182 writings that include 'miracle' and 'cure' words have been chosen among the health content published in Turkey (expansive, regional and local) and have been used in the frame of 7 basic categories. Described categories have been evaluated by composing crosswise tables according to the tone of (positive, negative and neutral) the expression. Press job ethics, which will help explanation of data, has been gathered in terms of literature scanning method. Data has been found to contradict to expression of ethics: 'giving hope, especially talking about miraculous cure'. Thus, it was found necessary for columnists and casters to be more careful while writing about this subject and using 'miraculous' expression.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :