Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Sakarya İktisat Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 1 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kalkınma sürecinde seçilmiş ülkeler bazında ortadoğu ekonomileri ve türkiye ile ticari ilişkileri (arap baharı öncesinde)

Yazar kurumları :
Sakarya Üniversitesi İİBF1
Görüntülenme :
339
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada Arap Baharı öncesindeki Ortadoğu ülkelerinin, ekonomik durumları ve Türkiye ile olan ekonomik ilişkileri incelenmiştir. Ortadoğu ülkelerinin sayıca fazla oluşu çalışmanın hacimsel yönü itibariyle seçilmiş ülkeler bazında yapılması sonucunu doğurmuştur. Alfabetik olarak ilk 7 ülke bu çalışmada yer alırken, diğer ülkeler ise bir başka çalışmanın konusunu teşkil etmektedir. Küresel açıdan stratejik bir öneme sahip bölgenin durumu mukayeseli bir açıdan incelenerek Türkiye'nin bölgenin ekonomik gelişimine paralel durumu ve gelecek vizyonundaki etkileşimleri ülkemizin kalkınmışlık sürecinde önemli bir yer oluşturacaktır.

Özet İngilizce :

This study analyzes economic condition of Middle Eastern countries and their economic relationship with Turkey, before the "Arabian Spring". There are too many countries in this region. Therefore, alphabetically first seven countries are chosen for the study and the others will be the topic of another study. The relationship between Turkey's and the Region's economic status, both at present and in the future, is so closed. Global strategic importance of the region plays important role in Turkey's economic development process so this situation should be well researched.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :