Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Polis Bilimleri Dergisi

Yıl 2009 , Cilt 11 , Sayı 4

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Dünyada polis-okul işbirliği uygulamaları ve istanbul şükrü balcı polis meslek yüksek okulu örneği

Yazar kurumları :
1.Sınıf Emniyet Müdürü İstanbul Sükrü Balcı Polis Meslek Yüksek Okul Müdürü1, İstanbul Sükrü Balcı Polis Meslek Yüksek Okulu2
Görüntülenme :
423
DOI :
Özet Türkçe :

Dünya genelinde birçok ülkede polis, güvenli bir eğitim atmosferi bina etmek için okullarla isbirliği modelleri gelistirmektedir. Bu modeller çerçevesinde yürütülen polis-okul isbirliği programlarının temelde amacı, polisin hizmet ettiği toplumdan uzaklasmasının önüne geçmek, çocuklar, gençler ve polis arasındaki iliskilerin gelistirilmesine katkıda bulunmak, otoriteye ve polise karsı daha pozitif yaklasımlar sağlamak, okul içinde ve çevresinde siddet ve suçla mücadele etmek olarak değerlendirilebilir. Bu çalısmada, yukarıdaki amaçlar doğrultusunda ve toplum destekli polislik uygulamaları çerçevesinde polis-halk iliskilerinin gelistirilmesi adına örnek teskil edebilecek bir proje olan ve Đstanbul Sükrü Balcı Polis Meslek Yüksek Okulu tarafından gelistirilen “Okul Polisi” projesi ele alınmaktadır. Proje, eğitimin küçük yaslarda baslaması gerektiğinden hareketle, öğrencilerin bu yaslardan itibaren polis teskilatını tanıması, polis-öğrenci iliskilerinin gelistirilmesi, okullarda güvenli ortamın sağlanması, koruyucu ve önleyici çalısmaların sistematik hale getirilmesi gibi hedefler gütmesi açısından önemli bir konuma sahiptir. Bunun yanında, proje daha güvenli bir toplumun çekirdeğini olusturacak çocuklara, kendilerinin kisisel güvenliğini sağlayacak yetenekleri kazandırması açısından da ileriye dönük bir yatırımdır.

Özet İngilizce :

In many countries around the world, police have been developing liaison programs with schools to establish a safe education atmosphere. The basic aim of police-school liaison programs carried out within the scope of these models can be considered as preventing the alienation of police from the society, which they have been serving, contributing to the development of liaison among the children, young and police, providing more positive approaches towards the police and authority, struggling against violence and crime in and around the schools. In this study, in accordance with the aforementioned aims and within the scope of community policing applications, the “School Police” project which can be served as a model for developing police-public liaison and which was developed by Đstanbul Sükrü Balcı Police Vocational High School will be discussed. From the point of the fact that education should start from the early ages, the project has a significant position in that it has aims such as; introducing the police organization to the students since their early ages, developing police-students liaison, providing safe environments in schools, making protective and preventive studies systematic. Moreover, it is a forward investment in that it enables our children, who will form the core of a safer society, gain abilities which will provide personal safety for them.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :