Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

OTAM (Ankara Üniversitesi Osmanlı Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Dergisi)

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 31

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Xix. yüzyılda osmanlı taşra teşkilatının önemli merkezlerinden biri olan diyarbakır’da bazı görevlilerle ilgili tespitler

Yazar kurumları :
Fırat Üniversitesi1
Görüntülenme :
320
DOI :
Özet Türkçe :

Osmanlı Teskilat tarihi üzerine yapılan çalısmaların uzun bir müddet merkez teskilatı üzerinde yoğunlastığı bilinen bir gerçektir. Ancak son dönemlerde Tasra teskilatına da gereken önem verilmeye baslanmıs ve bu konuda da önemli eserler ortaya çıkmıstır. Bu çalısmada, Klasik Osmanlı tasra Teskilatının güzel örneklerinin ortaya konulduğu Diyarbakır eyalet merkezi ele alınmıs ve konu ile ilgili bilinenlerden ziyade bu bölgenin özelliğinden ortaya çıkan ve pek fazla bilinmeyen bazı idari ve adli görevlilerle ilgili tespitlerde bulunulmustur. Konu ile ilgili bilinenler fazla tekrar edilmeden kısaca Diyarbakır hakkında bilgi verilmistir. Arkasından basta “Sahne” olmak üzere hem idari ve hem de adli teskilatta tespit edilen “Tercümanlar” ve buna ek olarak “Bab Naibleri” ile ilgili tespitlerde bulunulmustur.

Özet İngilizce :

It is well known that the studies on the history of the Ottoman state organization focused on the central organization for a long time. However, researchers have started to give special importance to the provincial organization in the recent years and they have written important works on this subject. In this study, the provincial center of Diyarbakır, one of the remarkable examples of the Ottoman classical provincial organization, was discussed and the related evaluations were made on the less known administrative and judicial officials. A brief information about Diyarbakir was given without repeating the known facts. Following this, some determinations were made regarding "Sahne", "Tercüman", which was used in administrative and judicial organization, in addition to the “Bab Naibleri”.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :