Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

ODTÜ Gelişme Dergisi

Yıl 2002 , Cilt 29 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Emergence of nation states and problematic political concepts in four ‘waves’: from the french revolution to the end of the cold war

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler Bölümü1
Görüntülenme :
292
DOI :
Özet Türkçe :

In this paper, the concept of sovereignty and other related important problematic concepts such as nation, people and self-determination, that are closely, in fact organically, related to the concept of a nation state, and the problems associated with them will be analyzed in different ‘waves’ (historical processes) of the emergence of nation states. It is argued that the concept of sovereignty and other related concepts were in each ‘wave’ abused first by the monarchist leaders and later by the nation states, great powers and the international community. The author makes some modest recommendations for the international relations and international law literatures about how to establish and maintain peace in the new world order in the twenty-first century, given the current context consisting of a fragmented international society and that of several ethnic conflicts, such as the ethnic violence in Kosovo, Northern Ireland, and Chechnya.

Özet İngilizce :

Bu makalede, ulus devletle organik ilişkili egemenlik kavramı ve bununla ilgili ulus, halk, egemenlik gibi önemli ve problematik kavramlar ve bunlara bağlı problemler ulus devletlerin farklı çıkış ‘dalga’ları – yani farklı tarihsel süreçler içinde irdeleniyor. Makalede iddia ediliyor ki egemenlik ve diğer ilgili kavramlar tüm ‘dalga’lar içinde ilk önce monarşist liderler, daha sonra da ulus devletler, büyük güçler ve uluslar arası topluluk tarafından suistimal edilmiştir. 21. yüzyıla sırtımızda ufalanmış bir uluslar arası toplum ve Kosova, Kuzey İrlanda, Çeçenya gibi bir çok etnik uyuşmazlık kamburuyla girmişken, yeni dünya düzeninde barışı tesis ve devam ettirmek için neler gerektiği doğrultusunda uluslar arası ilişkiler ve uluslar arası hukuk literatürüne bazı alçak gönüllü öneriler sunulacak.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :