Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Nüsha Şarkiyat Araştırmaları Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 35

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Arap şiirinin önde gelen iki şairi; el-ma‘arrî ve el-mutenebbî’nin mukâyesesi

Yazar kurumları :
Yrd. Doç. Dr., Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı 1
Görüntülenme :
529
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada, Miladî XI. yüzyılda yaşamış el-Ma'arrî ile Miladî X. yüzyılda yaşamış el-Mutenebbî'nin çeşitli yönlerden mukayesesi yapılmakta, çevreleri, hayatları, eğitimleri ve kişilikleri konu edilmektedir. Her iki şairin mukayesesi için, onların kalıtımlarına, yaşadıkları çevrelere, dönemlerinin önemli olaylarına, kendilerini araştırmaya adamalarına ve şahsiyetlerine değinilmiştir. Konuyla ilgili şiirlerinden örnekler Türkçe çevirileriyle birlikte verilmektedir.

Özet İngilizce :

In this study, al-Ma'arrî, who lived in 11.th A.C., and al-Mutanabbî, who lived in 10. th A.C. are compared detailly in term of their environments, lifes, educations and personalities. In order to achieves this, personalities, heredities, environments and dedication to research of the two poets and watersheds of their periods have been studied. The sample poems related to the topic are given with their Turkish translations.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :