Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Novitas-ROYAL (Research on Youth and Language)

Yıl 2010 , Cilt 4 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

English language teachers’ perceptions of educational supervision in relation to their professional development: a case study of northern cyprus

Yazar kurumları :
European University of Lefke1
Görüntülenme :
345
DOI :
Özet Türkçe :

This study aims at finding out English language teachers’ perceptions of educational supervision in relation to their professional development through a small-scale case study carried out in higher education context in the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). It commences with the theoretical underpinnings of dual terms, educational supervision and professional development in relation to English language teaching context. It continues with the study, the results of which show that the educational supervisor highlights the strengths of the English language teachers’ performance and encourages them to reflect upon their weaknesses and finds some resolutions to overcome them. The paper concludes by presenting two basic consequences from the data of the study, which are on one side the remarkable difference between language teachers’ beliefs and real experiences concerning educational supervision and on the other side their expectations about effective realization of educational supervision by supervisors.

Özet İngilizce :

Bu çalışma Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki (KKTC) yüksek öğretim bağlamında yürütülen küçük ölçekli bir durum çalışması yoluyla İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimleri ile ilgili olarak eğitim denetimini nasıl algıladıklarını araştırmayı amaçlamaktadır. İngiliz dili öğretimi bağlamı ile ilgili olarak eğitim denetimi ve mesleki gelişim terimlerinin kuramsal alt yapıları ile başlamaktadır. Eğitim denetleyicisinin İngilizce öğretmenlerinin performansının olumlu yönlerini vurguladığını, onları zayıf oldukları noktalarda düşünmeye cesaretlendirdiğini ve zayıf olunan noktaları gidermek için çözümler bulduğunu gösteren bir çalışma ile devam etmektedir. Çalışma bir taraftan dil öğretmenlerinin eğitim denetimi ile ilgili inanışları ve gerçek tecrübeler arasında göze çarpan farklılığı, diğer taraftan denetleyiciler tarafından gerçekleştirilecek etkili eğitim denetimi ile ilgili dil öğretmenlerinin beklentilerini sunarak bitmektedir.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :