Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Muhasebe ve Finansman Dergisi

Yıl 2010 , Cilt , Sayı 48

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye’de özelleştirme sonrası araç muayene istasyonları sermaye bütçelemesinin monte carlo simülasyonu yöntemi ile analizi

Yazar kurumları :
Pamukkale Üniversitesi, İİBF1, AKTUR Araç Muayene İstasyonları A.Ş.2
Görüntülenme :
518
DOI :
Özet Türkçe :

Finansal yöneticiler sabit yatırımların hangisinin daha karlı ve cazip olduğunu belirlemek isterler. Sermaye bütçelemesi karar verme sürecinde yöneticilere önemli bilgiler sağlar. Dolayısıyla, bir işletmenin gelecekteki konumu sermaye bütçelemesi kararlarıyla yakından ilgilidir. İşletme yöneticileri tarafından fonların uygun olmayan projelere yönlendirilmesi firmaların yıkımına kadar gidebilecek vahim sonuçlar doğurabilir. Sermaye bütçelemesinde kullanılabilecek objektif yöntemlerden birisi Monte Carlo simülasyonudur. Bu çalışmada Araç muayene istasyonları yatırımları sermaye bütçeleme süreci Monte Carlo simülasyonu ile analiz edilmiştir. Simülasyon yolu ile hem gelecekte beklenen Net Bugünkü Değer (NBD) hem de proje riskliliği ile ilgili objektif bilgilere ulaşılması düşünülmüştür.

Özet İngilizce :

Financial managers want to determine the profitability of fixed asset investments. Capital budgeting provides significant information for financial managers in terms of fixed asset investment profitability. Thus, a firm's position in the future is closely related to capital budgeting decisions. Misuse of funds for fixed asset investments may result irrecoverable results for firms. Monte Carlo simulation is an objective and powerful method in capital budgeting analysis. This study provides an application of Monte Carlo simulation in capital budgeting process for vehicle inspection station investment in Denizli.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :