Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Muhasebe ve Finansman Dergisi

Yıl 2008 , Cilt , Sayı 39

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Demir-çelik sektöründe yapay sinir ağları ile hisse senedi fiyat tahmini: erdemir a.ş. ve kardemir a.ş. üzerine bir tahmin uygulaması

Yazar kurumları :
Balıkesir Üniversitesi, Bandırma İİBF1
Görüntülenme :
439
DOI :
Özet Türkçe :

İşletme yöneticileri ve yatırımcılar, geleceğe yönelik kararlarını belirleme aşamasında belirsizlikleri azaltmak amacıyla bilgisayar destekli matematiksel hesaplama tekniklerini gün geçtikçe daha çok kullanmaya yönelmektedir. Bu tekniklerden biri olan Yapay Sinir Ağı (YSA) Modelleri, üretmiş olduğu başarılı çözümler sayesinde işletme hayatında daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden demir-çelik sektörünün iki büyük işletmesinin −Erdemir A.Ş. ve Kardemir A.Ş.− hisse senetlerinin tahmin edilmesine yönelik iki YSA modeli kurulmuştur. Sonuçlar, YSA’ların hisse senedi tahminlerinde oldukça başarılı olduğunu ortaya koymaktdır.

Özet İngilizce :

Managers and investors have tended to use computer assisted mathematical calculation techniques more frequently in order to reduce the ambiguities about their future plans. Artificial Neural Network (ANN) models, as one of these techniques, begin to be used more and more in business life thanks to successful solutions produced by the model. In this study, two ANN models are established in order to forecast the stocks of Erdemir Co. and Kardemir Co., which are the two big companies of Turkish Iron-Steel Sector as one of the biggest leading sectors of Turkey. The results show that ANNs are very successful in the forecasting of stocks.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :