Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Muhasebe ve Finansman Dergisi

Yıl 2008 , Cilt , Sayı 40

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Alman endüstri işletmeleri tek düzen hesap planı ile türk tek düzen hesap planı’nın karşılaştırılması ve örnek iş olguları üzerinde uygulamaları

Yazar kurumları :
Afyon Kocatepe Üniversitesi, İİBF1
Görüntülenme :
717
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışma genelde, Almanya’da endüstri işletmelerinde kullanılmakta olan tek düzen hesap planlarından bahsederken özel de ise Almanya’da Endüstri (Üretim) İşletmeleri (Industriekontenrahmen –IKR) ve Ortak İşletme Tek Düzen Hesap Planı (Gemeinschaftskontenrahmen-GKR) için geçerli olan tekdüzen hesap planlarından bahsedilecektir. Ardından Endüstri İşletmeleri Tek Düzen Hesap Planı ile ülkemizde 1994 yılından itibaren geçerli olan ve kullanılan ve bu sayede muhasebe iş ve işlemlerine bir tekdüzelik getirerek ortak ifade ve kavram birliği sağlayan Maliye Bakanlığı Tek Düzen Hesap Planı ile karşılaştırılmasına ve bazı örnek işolgularının hem Alman Endüstri İşletmeleri Tek Düzen Hesap Planı’na (IKR) ve hem de Maliye Bakanlığı Tek Düzen Hesap Planı’na göre kayıt işlemlerine yer verilmiştir.

Özet İngilizce :

This study generally concerns with uniform chart of account that has been used by industrial organizations in Germany on one side and particularly focuses on uniform chart of account that is valid for both industrial organization and common uniform chart of account on the other side. Following, uniform chart of account for German industrial organization and The Minister of Finance uniform chart of account, that has been used since 1994 as to unite accounting practices by providing conceptual union, are compared. The comparasion is discussed on sample apllications in both sides.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :