Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Sosyoloji Araştırmaları Dergisi

Dergi hakkında bilgi.

Sosyoloji ile ilgili yayınlanmış olan kitapların ve bilimsel etkinliklerin değerlendirilmesine de yer vermekte olan Sosyoloji Araştırmaları Dergisi’ne, özgün araştırma, tartışma - derleme, çeviri ve kitap tanıtımı - eleştirileri gönderilebilir ve bu yazılar Türkçe ya da İngilizce dilinde olabilirler. Dergide yayınlanacak özgün araştırma, tartışma - derleme makaleleri hakem değerlendirmesine tabi tutulmaktadır.

Dergi Yayın Politikası

Dergiye gönderilen tam metinli makaleler ve araştırmalar, editörün ve Yayın Kurulu'nun biçim ve içerik açısından ön değerlendirmesi ve onayının ardından, konuyla ilgili iki hakemin değerlendirmesine sunulur ve hakem değerlendirmesinin sonucu, varsa istenilen değişiklik ve düzeltmeler ile birlikte, yazarlara bildirilir.

Düzeltme ve değişiklik istenmesi durumunda yazarlar, yazı ile ilgili kararın kendilerine bildirildiği tarihten itibaren en geç 15 gün içerisinde, yazıyı düzeltilmiş olarak dergi iletişim adresine gönderirler. Bu sürenin aşılması durumunda yazı, bir sonraki sayı için değerlendirmeye alınır; yayınlanması kabul edilmeyen yazılar ise yazarlara iade edilmez.

Gönderilen yazıların, başka bir yerde yayınlanmamış olması ya da yayın için değerlendirme aşamasında bulunmaması gerekir. Yayınlanan yazıların her türlü sorumluluğu yazar(lar)ına, yayın için kabul edilmiş yazıların yayın ve telif hakları dergiye aittir. Bu nedenle, dergide yayımlanmak üzere kabul edilen yazılar, “APA yazım stili hakkında bilgi için tıklayınız).