Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Law and Justice Review

Yıl 2010 , Cilt 1 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

A restorative justice approach to working with children in residential care

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Northern Ireland1
Görüntülenme :
392
DOI :
Özet Türkçe :

A child is at greater risk of obtaining a criminal record following entry to the care system than a child living at home with the support of his/her family. Consequently, there is a very real need to focus thinking on the reasons why this should be and to develop a response which may reduce that likelihood. One of the greatest risk indicators is living in residential care and the collective influence of living with other troubled young people. Research suggests that much of the early offending takes place in the residential children's home and as the situation deteriorates increasingly the police are called in to defuse it and more often than not an arrest is the outcome. This paper examines the potential of restorative conferencing and a less formal restorative justice approach in managing challenging behaviour in children's homes. It highlights the need for adapting the approach to meet the needs of the more damaged and disturbed children found in Intensive Support Units. It explores the extent to which such an approach can deal with incidents when looked after children commit crimes within residential homes enabling the incident to be resolved away from the formal criminal justice system. A restorative approach shifts the emphasis from managing behaviour to focussing on the building, nurturing and repairing of relationships.

Özet İngilizce :

Bakımevinde yaşayan çocuklar ailesinin yanında yaşayan çocuklara göre daha fazla suç işleme riski altındadır. Bunun nedenleri ve çözüm yolları üzerinde durmak ve bu konuda araştırma yapmak gerekmektedir. Çocuklar ve gençler için bakımevlerinde ve diğer sorunlu gençlerle birlikte yaşam, suça itilmede en büyük riski oluşturmaktadır. Bakımevlerinde yaşam koşulları kötüleştikçe bu risk artmakta, meydana gelen olaylar sonucunda sıklıkla polis müdahalesi yaşanmakta ve çoğu olayda da suça karışan çocuklar ve gençler tutuklanmaktadır.
Bu yazıda, bakımevlerinde ve yetimhanelerdeki bulunan çocukları düşünmeye yönelten davranışlar ve yönetim şekilleri ile daha az resmi olan onarıcı adalet yaklaşımı incelenmektedir. Makale, Yoğun Destek Birimlerinde bulunan daha da bozulmuş çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak yaklaşımı uyarlama gereksinimini vurgulamaktadır. Yazı, bakım evlerinde kalan çocukların suç işlemeleri halinde ceza adalet sisteminden uzak kalınarak çözüm bulunmasını araştırmaktadır.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :