Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2004 , Cilt , Sayı 8

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Meslek yüksekokullarında (myo) yapılan staj uygulamalarına ilişkin bir araştırma: kalite ve verimlilik için iş yerleri – myo işbirliğinin gereği

Yazar kurumları :
Kocaeli Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü1, Kocaeli Üniversitesi Hereke Ö. İsmet Uzunyol MYO2
Görüntülenme :
340
DOI :
Özet Türkçe :

Öğrencilerin iş hayatına adapte olabilmeleri için çeşitli staj uygulamaları yapılmaktadır. Zorunlu staj uygulaması Türkiye’de meslek yüksekokulları ile fakülteler arasındaki önemli farklardan birini oluşturmaktadır. Halen iki yıllık meslek yüksekokullarında staj zorunlu, dört yıllık bir eğitim-öğretim dönemini kapsayan fakültelerde ise isteğe bağlı olarak yürütülmektedir. Staj sayesinde öğrencilere iş hayatını tanıma, mesleklerine ilişkin kendilerine tecrübe kazandırma ve uygulama ile teorik bilgilerini karşılaştırma olanakları sağlanmaktadır. Meslek yüksekokullarında yürütülen staj çalışmalarıyla ilgili olarak yapılan bu araştırma ile de öğrencilerin bu konudaki fikir, düşünce ve önerilerinin ortaya konulması, elde edilen sonuçlar çerçevesinde kimi çözümler ve öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Özet İngilizce :

Various training (internship) applications are made in order to make a student ready for the business life. Compulsory training application constitutes the most important difference between the vocational schools and faculties. Now the trainings in two year vocational schools are compulsory and in four year faculties they are executed on demand. Owing to the training, the student had the chance of recognizing the business life, gaining experience and comparing his/her theoretical and practical knowledge. This survey, which is on the training applications that are executed in the vocational schools, aims at grabbing the thoughts, opinions and proposals of the students; developing solutions and offering proposals in the frame of the results obtained from the thoughts, opinions and proposals of the students.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :