Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Kaygı: Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Dergisi

Yıl 2011 , Cilt , Sayı 16

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Does the freedom sentence work?

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Department of Psychology, Faculty of Arts, University of SS. Cyril and Methodius in Trnava, Nám. J. Herdu 2, 917 01 Trnava, Slovakia1
Görüntülenme :
379
DOI :
Özet Türkçe :

In the presented study, the main objectives of the freedom sentence are stressed. They are compared with the reality of statistics and practice in the imprisonment houses. Numbers of recidivists show the need for a better evaluation of the expected influences of this kind of punishment. Among various theories of criminality, the Cloninger´s biosocial theory is presented. Within these terms, an antisocial personality is characterized through the high level of novelty seeking, low level of reward dependence and harm avoidance. This model provides an explanatory background for understanding persistent social failures as well as low correctional potential of the prison. It turns an attention to the basic problems of freedom and determinism, which are discussed at the closure of the paper.

Özet İngilizce :

Bu çalışmada özgürlük hükümlerinin başlıca hedeflerine vurgu yapılmıştır. Özgürlük hükümleri, istatistiksel gerçeklerle ve hapishanelerdeki uygulamalarla karşılaştırılmıştır. Sabıkalı sayısının fazlalığı, bu cezalandırma tarzının beklenen etkileri üzerinde daha düzgün bir değerlendirme yapılmasının gerektiğini göstermektedir. Çeşitli suç teorileri arasından, Cloninger’in biyososyal teorisine yer verilmiştir. Bu dönemlerde yüksek düzeydeki yenilik arayışı ve düşük düzeydeki tehlikeden sakınma ve ödül bağımlılığı aracılığıyla antisosyal kişilik geliştirilir. Bu model, süregelen sosyal bozuklukların yanısıra hapishanenin ıslah etme olanağının da düşük olduğunu anlamak için açıklayıcı bir arkaplan sağlamaktadır. Böylelikle çalışmanın sonunda tartışılacak olan özgürlük ve determinismin temel sorunlarına dikkat çekilmektedir.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :