Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Kastamonu Eğitim Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 20 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Tarih öğretiminin iyileştirilmesi yolunda alternatif bir yöntem: sözlü tarih

Yazar kurumları :
Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi, Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü, Tarih Eğitimi Anabilim Dalı1
Görüntülenme :
449
DOI :
Özet Türkçe :

Sözlü tarih, bir araştırma yöntemi olarak tarih yazıcılığı ve öğretimi için önemli veriler, bakış açıları ve uygulama olanakları sağlamaktadır. Geçmişi çok eskiye dayansa da sözlü tarih uzunca bir dönem tarihçilerin gündemi dışında kalmıştır. Özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında ise zengin bir araştırma ve veri kaynağı olarak araştırmacıların başvurduğu bir yöntem haline gelmiştir. Bu araştırmada öncelikle sözlü tarihin ne olduğu, tarihsel geçmişi ve günümüzdeki algılanış biçimi değerlendirilmiştir. Ardından sözlü tarihin tarihçilik, tarih eğitimi ve toplum açısından taşıdığı değerden bahsedilmiş ve bir yöntem olarak ne açılardan eleştirildiği konusuna değinilmiştir. Son olarak ise tarihçiler ve eğitimcilerin sözlü tarih çalışması yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusu işlenmiştir.

Özet İngilizce :

Oral history as a historical research method provides important data, perspectives and application opportunities for historiography and history teaching. Oral history has been out of the agenda of the historians for a long time even it goes back to old times. However, it became the method that the researchers referred as a rich research and the data source especially after the II. World War. In this research, first it has been interpreted what the oral history is, its historical past and its form of perception today. After this, it has been mentioned the value that the oral history conveys in terms of historiography, history education and the society and from which angles the oral history is criticized as a method. Finally, it has been discussed what the historians and educators should attend while making oral history studies.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :