Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Karadeniz (Black Sea-Çernoye More) Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2010 , Cilt , Sayı 5

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

üniversite son sınıf öğrencilerinin evlilik konusundaki görüş ve düşünceleri -azerbaycan ve türkiye karşılaştırması

Yazar kurumları :
Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü1, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Felsefe Sosyoloji ve Hukuk Enstitüsü Sosyoloji Bölümü2
Görüntülenme :
417
DOI :
Özet Türkçe :

Bu makalede Türkiye'de 1680 ve Azerbaycan'da 530 denek arasında yapılan araştırmayla, üniversite son sınıfta okuyan öğrencilerin aile ve evlilik konusundaki görüş ve düşünceleri karşılaştırmalı tahlille ortaya konmakta; gelecekte ailenin yapısına ilişkin muhtemel oluşumlar yorumlanmaya çalışılmaktadır. Sonuçların tahlili her iki ülkenin üniversite gençliği arasında aile kurumunun önemini koruduğu saptanmıştır. Ailenin önemi neslin devamı, çocukların eğitimi gibi nedenlere bağlı olarak açıklanmaktadır.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

In this article, the ideas and points of views of the last grade Turkish and Azerbaijani university students on marriage are compaired. In research lead between 530 respondents in Azerbaijan and 1680 in Turkey, was an object in view to reveal sights of students at the future family and to lead comparison by means of the analysis of the information received from conclusions of sociological researches. The general estimation of the received results testifies to preservation of the importance of institute of family among university youth of both countries.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :