Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 46 , Sayı 46

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Yahya kemal’in mütareke ve millî mücadele dönemindeki konumuyla ilgili yeni bilgiler novitious information related to yahya kemal’s position

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Beykent Üniversitesi1
Görüntülenme :
306
DOI :
Özet Türkçe :

Yahya Kemal’in Mütareke ve Millî Mücadele’deki konumu bazı çalışmalara konu olmuş, bu çalışmalarda, başta öğrencisi Ahmet Hamdi Tanpınar’ın anlattıkları olmak üzere muhtelif makaleler kaynak alınmıştır. Kuşkusuz bu kaynaklar, onun bu dönemdeki durumunu anlatır hüviyettedir. Bununla beraber Yahya Kemal’in Mütareke İstanbul’unda özellikle gençler üzerindeki olumlu etkisini dile getiren sadece Tanpınar olmamıştır. Dönemin yakın bir şahidi olan İkdam başyazarı Yakup Kadri Karaosmanoğlu, 27 Mart 1921 tarihinde Yahya Kemal hakkında yazdığı bir yazıda onun bu dönemdeki konumunu Tanpınar’dan çok daha önce tespit ederek düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmıştır. Çalışmamızın önemli bir kısmını bu yazı teşkil etmektedir. Bundan başka, Yahya Kemal’in Milli Mücadele günlerinde gerçekleştirdiği Bulgaristan seyahatine yönelik o günlerin gazetesinde yer bulan bir haber, bu yazıya konu bir diğer başlıktır.

Özet İngilizce :

Several studies have been related to Yahya Kemal’s Position in the Epoch of Armistice and National Struggle. Initially, his student Ahmet Hamdi Tanpınar’s views and different reviews have been taken as valid sources. Absolutely, these sources are distinctive for Yahya Kemal's position in this epoch. Although, there has not been only Ahmet Hamdi Tanpınar has been declared to positive effect on youth of Yahya Kemal. One of the close attestant of this epoch Yakup Kadri Karaosmanoğlu who was İkdam editor typed about Yahya Kemal's position and shared it with public opinion on 27 March 1921 before Ahmet Hamdi Tanpınar. This article is an important place of our study. Furthermore, the published a news about Yahya Kemal's Bulgaria journey at the National Struggle days that is the other significant topic of this article.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :