Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

İstanbul Üniversitesi Sosyal Siyaset Konferansları Dergisi

Yıl 2010 , Cilt , Sayı 58

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Adam smith ve ahlak teorisi

Yazar kurumları :
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, İktisat Bölümü1
Görüntülenme :
342
DOI :
Özet Türkçe :

Adam Smith 1723–1790 yılları arasında yasamıs İskoçyalı iktisatçı ve filozoftur. Smith sadece iktisatçı değil aynı zamanda ahlak felsefesi profesörüdür. Đktisadi olayları analiz ederken kisinin erdemli olmasının daha önemli olduğunu vurgulamıştır.
Önemli eserlerinden biri olan “Theory of Moral Sentiments” (Ahlaki Duygular Kuramı)’nı 1759’da yazmıstır. Bu eseri ile hem toplumsal hem de kisisel ahlak felsefesi üzerine önemli fikirler gelistirmistir. Toplumda var olan doğal düzenin insan davranısları üzerindeki etkilerini incelemiştir.
Bireylerin bencil ve çıkar gözetme duygularının varlığını kabul etmis ancak, bu bencilliklerin yarattığı toplumsal sonuçların olumlu olduğunu kabul ederek bireylerin eylemlerini etkileyen seyin sadece bireyin çıkarı olmadığını, baskalarının da bu eylemlerden olumlu etkilendiğini düsünmüstür. Sadece zengin olmayı düsünen bir birey daha çok çalısır ise bu çalısmasından toplumda faydalanacak ve bu olumlu gelisme sürüp gidecektir. Dolayısıyla zenginlikle birlikte toplumsal refah da sağlanır. Ekonomik zenginliğin toplum üzerindeki olumlu tesiri tartısılamaz. Sermaye tutumlulukla ve çalısmayla artar, israf ve kötü yönetimle azalır.
Smith’e göre kıymetli madenler ulusların zenginliğinin kaynağı değildir. Esas olan bu değerlerin emek ve isbölümüyle mala çevrilebilmesi ve bu mallarla kaynak yaratılarak zengin olunmasıdır.
Fakat bu zenginlesmenin bireyi ve toplumu yozlastırması önlenerek erdemli olmanın korunması sağlanmalıdır.

Özet İngilizce :

Adam Smith, who lived between 1723–1790, is a Scottish economist and philosopher. Smith is not only an economist but also the professor of moral philosophy. He emphasized that being virtuous is more important while analyzing the economic events. He wrote one of his significant works, “The Theory of Moral Sentiments” in 1759. He developed some important ideas on both social and individual moral philosophy with in this work. He studied the impacts of natural order in society on human behaviors.
He accepted the existence of selfishness of individuals, however, seeing that the social results of this selfishness were positive, he thought that what affected the human behaviors was not just individual profits and that also others were positively affected by these actions. According to him, if an individual who only thinks of being rich works hard, the society will get profit from his working and this positive process will continue. Thus, the social welfare will be provided with richness. The positive impact of economic richness on society is not questionable. Finance increases by being thrifty and working. It decreases by wasting and mismanagement.
For Smith, valuable mines are not the source of nations’ richness. What is necessary is to convert this value into goods with effort and by division of labor. However, richness should be prevented from corrupting the individual and society and being virtuous should be encouraged.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :