Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü Dergisi-Yönetim

Yıl 2009 , Cilt 20 , Sayı 64

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Etkin faiz yöntemi ve finansal raporlamadaki önemi: vadesine kadar elde tutulacak sabit getirili yatırımlarda uygulanması

Yazarlar :
Yazar kurumları :
İstanbul Üniversitesi İsletme Fakültesi Muhasebe Anabilim Dalı1
Görüntülenme :
310
DOI :
Özet Türkçe :

İsletmelerin muhasebe bilgi sistemlerince üretilen finansal raporlar isletme ilgililerinin ihtiyaç duydukları bilgileri onlara en kapsamlı, en güvenilir ve en kolay erisilebilir sekilde sunan veri kaynaklarıdır. UFRS/UMS sabit getirili yatırımlar ve sabit getirili borçlanmalar için "etkin faiz yönteminin (EFY)" uygulanmasını esas almıstır. EFY, finansal varlık veya borcun itfa edilmis maliyetlerinin hesaplanması ve ilgili faiz gelir veya giderlerinin iliskili olduğu faaliyet dönemlerine dağıtılmasında "yıllık faiz oranı üzerinden günlük bilesik faiz esasına" dayalı "etkin faiz oranının" kullanılmasını esas almaktadır. Bu çalısmada, EFY kullanıldığında "vadeye kadar elde tutulacak" olarak sınıflandırılan sabit getirili yatırımların yatırım dönemi boyunca finansal raporlanmalarında, "etkin faiz oranının" nasıl bir etkiye sahip olduğunun saptanması amaçlanmıstır. Bu amaç doğrultusunda hazine bonosu ve devlet tahvili yatırımlarına iliskin örnekler ayrıntılı olarak incelenmistir. Bu inceleme sonucunda, EFY söz konusu yatırımların faiz gelirlerinin yatırımın iliskili olduğu faaliyet dönemlerine dağıtımının paranın zaman değeri açısından daha gerçekçi olmasını ve finansal raporlarda daha gerçekçi bilgi üretilmesini sağladığı gözlenmistir. Böylece, isletme hakkında bilgi ihtiyacında olan karar vericiler finansal durum raporundan ve finansal performans raporundan daha gerçekçi bilgi edinebilirler.

Özet İngilizce :

Being the output of accounting information system, financial reports are the main, easily accessible, most confident, and most comprehensive information resources for the decision makers to help them according to their decision process. According to the IAS/IFRS, effective interest method (EIM) recommended to apply for the fixed income securities and fixed interest loans. The EIM is method of calculating the amortized cost of a financial asset or a financial liability and of allocating the interest income or interest expense over the relevant period. The effective interest rate is the rate that exactly discounts estimated future cash payments or receipts through the expected life of the financial instrument or, when appropriate, a shorter period to the net carrying amount of the financial asset or financial liability. The effective interest rate should be the annually interest rate that calculated based on daily compounding. The purpose of this study is to investigate the effect of application of EIM for reporting of interest income of fixed income securities, which classified as a "held to maturity investments", over the investment period. Based on this purpose, the examples of t-bills and t-bonds investments are deeply examined. As a result, EIM provides more realistic allocation based on time value of money and more reliable information in the financial reports at the allocation of the interest income of the investments over the relevant period. Hence, the decision makers who need information about a company can get more reliable information from reports of financial position and financial performance.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :