Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dergisi

Yıl 2013 , Cilt , Sayı 44

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Reflections of corporate communication activities of the companies in turkey the in media: an analysis pertaining to the companies in capital 500

Yazar kurumları :
Istanbul University Faculty of Communication1
Görüntülenme :
298
DOI :
Özet Türkçe :

In this study, the communication practices that are influential in transforming organizations to corporate brand shave been analyzed. Thus, there flections of corporate communication activities of the first 20 companies of total number 26 of selected companies in Capital 2011 list on the media coverage during last year have been examined with content analysis method. In this context, the first three newspapers with the highest circulation rate in Turkey had been selected as the sampling of this study. Corporate communication news about the most favored 20 companies in the newspapers with the highest circulation rate in 2011 was classified, and as a result, 15,824 news about those 20 companies were obtained. The newspapers in which these news appear most are respectively Posta, Hürriyet and Zaman. It can be inferred that there is not a direct relation between the number of the news and the enumeration the most favored companies. However, when the corporate communication activities of the respective companies with regard to their being most favored and reputable, a preponderance of organizational communication is noticed. In this respect, issue management, corporate advertising, relations with investors, social responsibility, internal communication and finally media relations seem to have been held. Organizational management is followed by the news on marketing communication.

Özet İngilizce :

Bu çalışmada, örgütlerin kurumsal markalara dönüştürülmesinde etkili olan iletişim uygulamaları incelenmiştir. Buna bağlı olarak, kurumsal iletişim faaliyetlerinin yansımaları, Capital 2011 listesindeki toplam 26 şirketin 20’sinin medyada yer alma biçimleri çerçevesinde, içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Bu bağlamda, Türkiye’de tirajı en yüksek olan üç gazete, bu çalışmanın örneklemi olarak belirlenmiştir. 2011 yılında tirajı en yüksek olan gazetelerde en beğenilen 20 şirkete ilişkin kurumsal iletişim haberleri sınıflandırılmış ve bunun sonucunda, söz konusu şirketlere ilişkin 15,824 haber toplanmıştır. Bu haberlerin yer aldığı, en yüksek tirajlı gazeteler, sırasıyla; Posta, Hürriyet ve Zaman’dır. Haber sayısı ile en beğenilen şirketlerin sıralanması arasında doğrudan bir ilişki görülmemektedir. Bununla birlikte, en beğenilen ve itibarı yüksek şirketlerin kurumsal iletişim faaliyetleri söz konusu olduğunda, bu şirketlerin ciddi bir örgütsel iletişim gerçekleştirdikleri görülmektedir. Bu çerçevede, konu yönetimi, kurumsal reklamcılık, yatırımcı ilişkileri, sosyal sorumluluk, örgüt içi iletişim ve medya ilişkilerinin ele alındığı belirlenmiştir. Pazarlama iletişimi ile ilgili haberleri, örgütsel yönetim konusundakiler takip etmektedir.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :