Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mecmuası

Yıl 2009 , Cilt 59 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

I.ü. iktisat fakültesi işletme bölümü öğrencilerine yönelik bir profil çalışması

Yazar kurumları :
İ.Ü. İktisat Fakültesi İşletme Bölümü Muhasebe ve Finansman Anabilim Dalı1, İ.Ü. İktisat Fakültesi İşletme Bölümü Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı2
Görüntülenme :
303
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışma, İktisat Fakültesinin İşletme Bölümü öğrencilerini daha iyi tanıyarak, gelecekteki eğitim faaliyetlerinin kalitesini artırmak amacına yöneliktir. Çalışmada, henüz bölümün dördüncü sınıf öğrencisi bulunmadığından ve üçüncü sınıfta yer alan 30 öğrenci de o dönemde ek yerleştirme ile bölüme kaydedildiklerinden, yalnızca birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin profili belirlenmeye çalışılmıştır. 130 kişilik ana kütleden 80 kişilik örneklem kütlesi seçilerek, yüz yüze anket metodu uygulanmıştır. Düzenlenen anket formunda; mevcut işletme eğitimine, işletmecilik mesleğine ve saygınlığına, üniversite eğitimine ve yönetimine, Türkiye ve dünya ekonomisine, ülkemizdeki devlet kurumlarının güvenirliliğine ve öğrencilerin serbest zamanlarını değerlendirme alışkanlıklarına yönelik sorular yer almaktadır.

Özet İngilizce :

The aim of this study is to increase the education quality of the students of the Department of Business Administration, (İstanbul University, Faculty of Economics) by enhancing our knowledge about their profile. This study is confined to the examination of the profile of the first and second year students, as the department does not yet there are no fourth year students, 30 students of the third class are excluded from the study because their placement to the department is different from the other students. From a population of 130, a sample of 80 is selected and the survey method is implemented. The study is aimed at estabishing student views on subjects ranging from the state of present business administration education, business administration career and its reputability, and university education and administration to Turkish and world economy, reliability of state institutions and the students' hobbies.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :