Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

İstanbul Üniversitesi Ekonometri ve İstatistik Dergisi

Yıl 2007 , Cilt , Sayı 6

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Istatistiksel okuryazarlığa dair fikirlerin genişletilmesi: istatistik kuruluşlarının ürünleri üzerine bir analiz (tercüme)

Yazar kurumları :
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fak. EYTEP Anabilim Dalı1, Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fak. EYTEP Anabilim Dalı2
Görüntülenme :
413
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışma istatistik kuruluşlarının yayımladığı anahtar bilgi ürünlerinin özellikleri üzerine yapılan inceleme niteliğindeki bir çalışmanın sonuçlarını raporlamaktadır. Kamusal alandaki tartışmaların ve kararların odağında yer almalarına karşın bu tip ürünlere, istatistikî okuryazarlığa, istatistik eğitimine veya yetişkinlerin sayısal okuryazarlığına (adult numeracy) dair literatürde çok az değinilmiştir. Altı adet ulusal ve uluslararası istatistik kuruluşunun İnternet – tabanlı ürünlerinin niteliksel bir analizine dayanan bu çalışma, beş ürün türünün (Göstergeler, Basın dağıtımları, Uzman özetleri, Raporlar ve Kitle (küme) verileri ve bulundukları ortamların özelliklerini ana hatlar halinde ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu ürünlerdeki bilgiye erişmek, filtrelemek, anlamak ve eleştirel olarak değerlendirmek için gereken becerilerin özelleştirilmesine yönelik uygulamaları da tartışmaktadır. İleriye dönük araştırma ve eğitim uygulamaları için talimatlar özet halinde sunulmuştur.

Özet İngilizce :

This paper reports the results of an exploratory study of the characteristics of key information products released by statistics agencies. Such products are central to debates and decisions in the public arena, but have received little attention in the literature on statistical literacy, statistics education, or adult numeracy. Based on a qualitative analysis of Internet-based products of six national and international statistics agencies, the paper sketches the characteristics of five product types (Indicators, Press releases, Executive summaries, Reports, and Aggregate data) and of the environment in which they are found. The paper discusses implications for the specification of the skills needed for accessing, filtering, comprehending, and critically evaluating information in these products. Directions for future research and educational practice are outlined.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :