Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

İş,Güç; Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 14 , Sayı 4

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Stratejik insan kaynakları yönetimine aşamalı bir bakış: strateji, sürdürülebilir rekabetçi üstünlük ve kaynak tabanlı yaklaşımın kesişme

Yazar kurumları :
Bülent Ecevit Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü1
Görüntülenme :
361
DOI :
Özet Türkçe :

Temelde insan sermayesine yatırım yaparak bu değerli kaynağı stratejik bir silah gibi kullanıp rakiplerden farklılaşma amacını vurgulayan kaynak tabanlı yaklaşım 1980'lerden itibaren küresel rekabetin şiddetlenmesine bağlı olarak önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmada, popülaritesini hala korumakta olan söz konusu yaklaşım açısından rekabetçi üstünlüğü elde etmede ve sürdürmede bir araç olarak stratejik insan kaynakları yönetiminin rolü vurgulanmak istenmektedir. Çalışmanın bir diğer amacı da stratejik insan kaynakları yönetiminin işletmenin iç kaynaklarının en güçlüsü olan insanı kaldıraç olarak kullanarak stratejik rekabetçi üstünlük elde edilebileceğini öne süren kaynak tabanlı yaklaşım yazınının taranması yoluyla betimlenmesidir.

Özet İngilizce :

The resource-based view, which mainly emphasizes to invest in human capital and differentiate from the rivals by using it as a strategic weapon, has begun receiving attention since the 1980's due to fierce global competition. This study emphasizes the role of strategic human resource management as a means of achieving and sustaining competitive advantage in the context of resource-based view which is still in vogue. Another purpose of the study is to depict strategic human resource management by reviewing literature about the resource-based view which moots that through leveraging human -the strongest internal resource of the firm- the organizations can achieve strategic competitive advantage.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :