Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Uluslararası Online Eğitim Bilimleri Dergisi

Yıl 2011 , Cilt 3 , Sayı 3

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

A comparative approach to multigrade class implementation: examples of vietnam, peru, sri lanka and colombia

Yazar kurumları :
Firat University1, Faculty of Technical Education2, Department of Educational Sciences3, Turkey4 Ministry of National Education5,
Görüntülenme :
384
DOI :
Özet Türkçe :

This article compares and evaluates the implementation of multi-grade class teaching in Turkey with similar applications in countries such as Vietnam, Peru, Sri Lanka and Colombia. From the comparison it was revealed that all dimensions of teacher training related to the method applied in Turkey should be reviewed in detail and the related curricula should be restructured; the application should be improved; the problems of the teachers working in these schools should be solved. A review of the related literature was carried out and it was found that multi-grade class teaching was more common than had been assumed and it had an important place in first stage elementary schools in Turkey.

Özet İngilizce :

Bu makalede, Türkiye’de uygulanmakta olan Birleştirilmiş Sınıf Uygulamasının, farklı ülkelerdeki uygulamalar bağlamında karşılaştırarak irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Türkiye’deki uygulama ile Vietnam, Peru, Sri Lanka ve Kolombiya gibi ülkelerdeki Birleştirilmiş Sınıf Uygulaması modelleri karşılaştırılıp değerlendirilmiştir. Yapılan karşılaştırmaya dayanarak Türkiye’de, uygulanan modelin, öğretmen yetiştirme sürecinin tüm boyutlarının yeniden irdelenerek gözden geçirilmesi ve programlarının yeniden yapılandırılması; uygulamanın iyileştirilmesi, bu okullarda çalışan öğretmenlerin sıkıntılarının giderilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu amaçla ilgili literatür taraması yapılarak, birleştirilmiş sınıf uygulamasının sanıldığından daha yaygın olduğu ve ülkemizdeki birinci kademe ilköğretim okullarında önemli bir yere sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :