Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

IIB Uluslararası Hakemli Akademik Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 3

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Uluslararası muhasebe standartları türkiye ve uluslararası muhasebe standardı na göre tms-17

Yazar kurumları :
Kavram Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Muhasebe Bölümü1, Erzincan Üniversitesi İ.İ.B.F. Muhasebe Finansman Bölümü2, Lefke Avrupa Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi3
Görüntülenme :
548
DOI :
Özet Türkçe :

Finansal kiralama dünyada yaygın olarak kullanılan bir mali araçtır. Türkiye'de 10.06.1985 tarih ve 3226 sayılı kanun ve 17 nolu finansal kiralama muhasebe standartlarına göre; finansal kiralama işlemlerinin muhasebeleştirilmesine yönelik ilkeler düzenlenmiştir. Her ne kadar ilgili kanunla bu düzenlemeler yapılmış olsa da finansal kiralamaya ilişkin çeşitli sorunlar ve problemler yaşanmıştır. Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu 17 numaralı uluslararası muhasebe standardının aynı şekilde Türkiye'de de uygulanabileceğini kabul etmiştir. Çalışmamızda, Uluslararası Muhasebe Standartları 17'nin kiralama işlemlerinin Türkiye'ye uygulanabilirliği ve muhasebe işlemleri hakkında bilgi verilmektedir.

Özet İngilizce :

Leasing is a financial tool which is commonly used in the world. As per the Law dated 10.06.1985, numbered 3226 and leasing accounting standards numbered 17 in Turkey, principles regarding recognition of leasing operations have been prepared. Although these amendments have been made within the related law, different problems have been experienced concerning the leasing. Turkey accepted that international accounting standard numbered 17 of Accounting Standards Board can be implemented n Turkey in the same way. In our study, it is given information regarding the applicability of International Accounting Standards 17 in Turkey and accounting transactions.

Anahtar kelimeler :

Fin ,

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :