Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

History Studies - International Journal of History

Yıl 2011 , Cilt 3 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında osmanlı taşrasında bir kadının hukuk mücadelesi: midilli nazırı kulaksızzade mustafa ağa nın mirası davası

Yazar kurumları :
Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü1
Görüntülenme :
380
DOI :
Özet Türkçe :

Osmanlı Miras hukuku İslam Miras hukuku çerçevesinde şer'î mahkemelerin konusu olmuştur. Tanzimat ile birlikte kurulan meclisler hem yerel ölçekte hem de merkezi yönetim de mühim rol oynamıştır. Tanzimat'ın taşrada uygulanması noktasında bu meclisler merkezî bir konumda olmuştur. Bu amaç doğrultusunda kurulan Meclis-i Vâlâ bir temyiz mahkemesi olarak görev ifa etmiştir. Midilli Nazırı Kulaksızzade Mustafa Ağa'nın miras davası hem bu meclisin işleyiş şekli, hem de bir Osmanlı kadınının sürdürdüğü hak arayışı mücadelesinin ilginç bir örneğidir. Bu dava süreci takip edilerek Midilli adasında ki sosyal, siyasi ve iktisadi ilişkiler hakkında da bazı mühim bilgilere ulaşılmıştır.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

The Ottoman Heritage in the framework of the Islamic law of inheritance, the law of the courts has been the subject of the evil in the secondary. Together with the administrative councils and local scale, and the central management established in urgent. The implementation of the reforms was a central location at the point of these Councils has been the Upstate. For this purpose as a Court of appeals established Meclis-I Vâlâ task performance. The trial of both the network's Kulaksızzade Mustafa Nazırı pony heritage, as well as the functioning of this Parliament's rights in a vacuum, the shape of the Ottoman kadininin. an interesting example of the struggle of the quest This lawsuit was on the island of Lesbos, the follow up process that social political and economic relations in some urgent information was reached.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :