Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi

Yıl 2013 , Cilt 1 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Milasli ismail hakki’nin (1870-1938) kur’ân tercümesine dâir bir risâlesi: “kur’ân tercüme edilebilir mi? ve yeni vâdîde fâtiha tercüme ve tefsîri” (tanıtım, çeviri ve değerlendirme)

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Afyon Kocatepe Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi1
Görüntülenme :
414
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada, asıl mesleği tıp doktoru olmasına rağmen, dinî konularda da kendini yetiştirip bu alanda pek çok eser veren bir fikir adamının, hem Kur’ân tercümesine dair görüşlerini belirttiği hem de Fatiha tercüme ve tefsirini ihtiva eden risâlesi tanıtılmaya ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. Söz konusu risalede genel olarak Kur’ân tercümesiyle ilgili önemli tespitlere yer verilmiş, ayrıca besmele ve Fatiha suresinin tefsiri bağlamında Kur’ân’ın ihtiva ettiği özgün ve kapsayıcı ahlâkî ilkelere işaret edilmiştir.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

In this study, although the main profession of the doctor of medicine, which a man of ideas itself in religious matters raised, that many works in this field, pointed out that the views of the translation of the Qur'ân as well as translation and exegeses of tractate containing Fatiha, introduced and have been evaluated. In this tractate in generally, important findings related to the translation of the Qur'ân is given, also in the context of exegesis besmele and Fatiha, has been pointed out which of the Qur’an contains original and comprehensive moral principles.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :