Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

FE Dergi

Yıl 2011 , Cilt 3 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Feminist economics and its continued leap

Yazar kurumları :
Adult Program Director, The Inclusion Center for Community and Justice, Salt Lake City1, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi2
Görüntülenme :
442
DOI :
Özet Türkçe :

Feminist economists have sought to revolutionize economics discipline particularly by incorporating multidisciplinary methods, methodologies and philosophies into the field. As this article shortly summarizes, so much has been done. Feminist economists have dreamed big and created powerful foundation for desirable economics. There are clear achievements, yet the job is not done, dream is continuing. The continued leap for feminist economists is to bring together the accumulated literature and new knowledge while pursuing their solid feminist pedagogy in teaching and learning economics without wavering. Such a path will provide liberation for the oppression inside and outside the education system and keep social provisioning and well-being at the center of economic research and teaching. There are still massive obstacles on the path. However, these obstacles can be used as a motivation for building on the innovative path to continue revolutionizing the economics discipline.

Özet İngilizce :

Feminist iktisatçılar iktisat disiplinini çok disiplinli yöntem, yöntembilim ve düşünce sistemlerini alana dâhil ederek tamamen değiştirmeyi amaçlamışlardır. Feminist iktisat alanında bu makalede ancak kısaca özetleyebildiğimiz pek çok çalışma yapılmış ve uzun yollar kat edilmiştir. Feminist iktisatçılar büyük hayaller kurdular ve arzu edilen bir iktisatın güçlü temellerini oluşturdular. Elde edilen başarılar çok açıktır, ancak halen süreç bitmiş değildir, arzu edilene özlem devam etmektedir. Feminist iktisatçıların devam eden sıçrayışı, iktisat eğitiminde feminist pedagojiyi benimserken yazında bugüne değin oluşmuş bilgi birikimini ve yeni bilgileri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Bu yol, eğitim sistemi içerisinde ve dışında var olan baskıdan kurtulmayı sağlayacak; toplumsal ihtiyaçların karşılanmasını ve toplumsal refahı iktisadi araştırmaların ve eğitiminin merkezinde tutacaktır. Önümüzdeki engeller büyüktür. Ancak, bu engeller iktisat disiplinini dönüştürmede yaratıcı araçların inşasında kullanılabilir.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :