Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2011 , Cilt , Sayı 31

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türk yükseköğretim yönetim sisteminde yök ile yaşanan paradigmatik dönüşüm: vakıf üniversiteleri çelişkisi

Yazar kurumları :
Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu1, Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Sınıf Öğretmenliği2
Görüntülenme :
428
DOI :
Özet Türkçe :

1980'lerden itibaren neo-liberal politikalarla birlikte üniversitelerde yaygın bir reform ve dönüşüm dalgası yaşanmaktadır. Bu girişimler üniversitelerin rollerini dönüştürmekte ve rollerini yeniden tanımlamaktadır. Üniversiteler, Kıta Avrupa Modeli'ni terk ederek üniversitenin modern işletme teknikleriyle yönetilmesini öngören Anglo-Saxon Modeli'ni benimseyen YÖK'ün sıkı denetim ve kontrolü altındadır. Bu yönetim yaklaşımı yaygın bir şekilde vakıf üniversitelerinin kurulmasına yol açmıştır. Vakıf üniversitelerinin, akademisyenlere ödedikleri ücretlerden öğrenci kabul koşullarına kadar birçok konuda bir takım eşitsizliklere neden olduklarına dair yaygın bir kanaat bulunmaktadır. Bu kurumlar aynı zamanda cari giderlerinin yarısına yakın bir kısmını kamu kaynaklarından sağlamaktadırlar ve bu da sınırlı kamu kaynaklarının bu kurumlara aktarılması anlamına gelmektedir. Bu anayasanın eşitlikle ilgili temel ilkelerine aykırıdır. Bu çalışmanın amacı, YÖK ile yaşanan dönüşüm ve vakıf üniversiteleri çelişkisini ortaya koymaktır.

Özet İngilizce :

Since 1980s, there have been wide reform and transformation waves at universities with neo-liberal policies. These initiations transform and redefine their roles. Universities are under strict supervision and control of YÖK (Higher Education Council) that accepted Anglo-Saxon Model leaving Continental European Model behind adopting modern business administration techniques at universities. This administration method led establishment of private universities widely. There is a common belief that they cause several inequalities ranging from payments to academics to student admission. They also transfer academics from state universities by paying high salaries rather than training. Moreover, government compensates half of their current expenses from public fund that means transferring limited financial resources to private ones which is against the basic principles of constitution. Basic purpose of this study is to present paradoxes in higher education system with YÖK and dilemma of private universities in the system.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :