Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2009 , Cilt , Sayı 26

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Bir belgenin izinde 19. yüzyıl osmanlı mimarlık ortamının yerel figürleri

Yazar kurumları :
Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi1
Görüntülenme :
405
DOI :
Özet Türkçe :

Kayseri'de 1831-1860 tarihleri arasında yapılan nüfus yoklamasının, dönemi anlatan önemli bir yerel kaynak olarak yoruma açık olması bu çalışmayı başlatmıştır. Söz konusu Defterden seçilen; inşai üretime ilişkin meslekler ve bu gruplara dahil olan kişiler makalenin alt metnini oluşturur. Bu bilgiler mimari değerlendirmeye yönelik bakış açısıyla ayıklanmış , alanla ilgili mesleklere göre sınıflanarak ayrı ayrı tablolar halinde yeniden düzenlenmiştir. Mimarlık dışında, Osmanlının kayıt sistemi, bireye bakışı, Kayseri ve köylerindeki sosyal yapı hakkında da çok şey söylediklerinden, verilerin ayrıntı düzeyine müdahale edilmemiştir. Bilgilerin bu yeni kurgu içinde oluşturduğu zemin, makalenin üst metni olan yorum kısmının dayanağıdır.

Mimarlık alanında etkinlik gösteren, satır aralarındaki öznelere dikkat çekilirken bu figürler aracılığıyla Osmanl mimarlığının 19. yüzyıldaki üretim koşulları da anlaşılmaya çalışılmıştır. Kayıtlardaki kişiler, oldukça ayrıntılı tarif edildikleri halde, mesleki etkinliklerine ilişkin pek bilgi yoktur. Buna karşılık, Müslüman/ Gayrimüslim ayırımı olmaksızın nüfusun önemli bir kısmının inşaat sektöründe çalışmak ve çocukların da bu alanda iş öğrenmek üzere İstanbul'a uzun vadelerle gidip geldiği açıktır.

 

Özet İngilizce :

The registries of 1831-1860 population census is open to interpretation. As an important local reference explaining the period, it is the driving force behind this study. The professionals and related groups of construction field are selected from this record, and create a background for the article. This data is sorted out according to an architectural point of view and classified and rearranged in relation to the jobs. As they narrate further information about the social structure of villages and Kayseri, Ottoman consideration of individual and the registry system apart from architecture, the details are not simplified. The new ground, this structure composed, is the main support for the interpretation part of the article.

In this study, both the active characters of architectural field which can be found in-between lines are taken for granted and the production conditions of the 19th century Ottoman Architecture is tried to be understood. Although the people in the registry are identified individually in detail, there is very limited information about the professional activity. However, it is obvious that Muslim or non-Muslim, a significant portion of the population including children, went to Istanbul for long returns in order to learn the job .

 

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :