Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2007 , Cilt 6 , Sayı 21

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Gökçeada-yenibademli höyük´te bulunan sürtme taş endüstrisine ait öğütme ve ezgi taşlarının morfolojik ve tipolojik analizi

Yazar kurumları :
Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü1
Görüntülenme :
502
DOI :
Özet Türkçe :

Gökçeada-Yenibademli höyükte 2004 yılında açıga çıkarılan ögütme ve ezgi tasları, morfolojik ve tipolojik yönden kuzey Ege Bölgesi için en kapsamlı incelemeyi olusturmaktadır. M.Ö.3.binin ilk yarısına tarihlendirilen ve tarımsal faaliyetlerin yürütüldügüne isaret eden Yenibademli’nin ögütme tasları iki gruba ayrılmaktadır: ögütme tasları (sabit duran) ve ezgi tasları ( hareket ettirilen). Pek çok yerlesmede oldugu gibi, burada da sabit duran ögütme tasları çogunlugu teskil etmektedir. Bunların tipolojik analizi, dört ayrı tipin belirlenmesini saglamaktadır- elips, oval, düzensiz elips ve dörtgen biçimli. Yerel kayaçlardan üretilen bu buluntu toplulugu, ögütme isinin konutların içinde ve dısında gerçeklestirildigini ortaya koymaktadır. Üretim ekonomisinde tarla tarımının önemini vurgulayan bu ögütücüler, III. yapı katında yogunlasmaktadır. Onların üzerinde yiv ve oluk gibi isaretlerin bulunmaması, Balkan bölgesi örneklerinden farklılasmalarına neden olmakta ve ögütme isinin dısında madeni ve kemik aletlerin sivriltilmesinde ve düzlestirilmesinde kullanılmadıklarını göstermektedir.

Özet İngilizce :

As far as the morphological and typological levels are concerned, the grinding stones and hand stones uncovered in Gökçeada-Yenibademli Höyük in the year 2004 constitute the most comprehensive investigation relevant to the North Aegean Region. The grinding stones of Yenibademli, which are dated to the first half of the 3rd millennium B.C. and denote for the practice of agricultural activities, are separated in to two groups: grinding stones (metates) and handstones (manos). Similar to the situation in many settlements, here too, the metates form the majority. Their typological analysis has assured the identification of four different types- the elliptical, oval, irregular elliptical and the rectangular forms. This finding group, which had been produced from the local rocks, has put forward that the process of grinding had been carried out in the indoor and outdoors of the dwelling houses. These grinders, which emphasize the importance of farm agriculture in production economy, have intensified in building level III. The absence of signs like grooves and flutes on their surfaces stands behind the reason for their being different from the Balkan Region examples and denotes that they had not been used in processes other than grinding, like sharpening and straightening of the metal and bone tools.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :