Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2011 , Cilt 10 , Sayı 38

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Genç alman-türkler ve internet portalları: kimlik, güçlendirme ve katılım için bir kaynak

Yazar kurumları :
Hacettepe Üniversitesi İİBF. Sosyal Hizmet Bölümü1, Berlin Teknik Universitesi Teknoloji ve Toplum Merkezi (Technische Universitat Berlin – Zentrum Technik und Gesellschaft)2
Görüntülenme :
452
DOI :
Özet Türkçe :

Bu arastırma Genç Alman-Türklerin kimlik olusumu, güçlendirme ve katılım açısından internet portallarından nasıl yararlandıklarını ortaya koymayı amaçlamıstır. Üç web portalında (vaybee, bizimalem, turkdunya) çalısma yürütülmüstür. Üç portal Avrupalı Türklerin ve Alman-Türklerin yoğun olarak kullandığı portallardır. Web tabanlı görüsmeler sonucunda portal kullanıcılarının kimlik gelisimi için bu portalların önemli islev gördüğü ortaya çıkmıstır. Katılım ve güçlendirme konusunda ise daha düsük bir islevsellik söz konusudur. Portal kullanıcıları için iliski ve arkadas sevgili bulmak önde gelen kullanım amacı olarak ortaya çıkmıstır. Forumlarda Almanya'dan daha çok Türkiye üzerine tartısmaların olması, Türkiye siyasetine ilginin yüksekliği dikkat çekmektedir. Bu çerçevede Genç-Alman Türkler Türkiye için dikkate alınması gereken önemli bir grup olarak ortaya çıkmaktadır.

Özet İngilizce :

This study aimed to show how the youngster German-Turks present their identity, empowerment and participation via the different internet portals. This study was implemented on three web portals (vaybee, bizimalem, turkdunya). These three web portals are mostly used by European Turks and German-Turks. According to web-based interviews, it is obvious that, for portal users, these portals have important functions for identity development. There is a lower functioning about participation and empowerment aspects. To find a friend and a new relationship from these platforms is a primary aim to portal users. It is pointed out that there are more discussions about Turkey's political agenda with respect to Germany. Hence, young German-Turks are essential group for Turkey to call attention.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :