Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 11 , Sayı 39

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Ethnomedıen in deutschland am beispiel der europa ausgabe der hürrđyet-eine qualitative forschung aus der sicht der redaktion

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Universität Hamburg/Journalistik und Kommunikationswissenschaft und Turkologie1
Görüntülenme :
437
DOI :
Özet Türkçe :

In Deutschland leben viele Menschen aus verschiedenen Ländern, deshalb ist Zurzeit der Integrationsprozess der Menschen mit Migrationshintergrund in die Aufnahmegesellschaft ein relevantes Thema. Ethnomedien spielen für die Migranten, die in Deutschland leben, neben deutschen Medien (Mainstreammedien) immer noch eine wichtige Rolle. Sie können eine wichtige Funktion bei der medialen Integration der Migranten in Deutschland erfüllen. Die Türken sind die größte Migrantengruppe in Deutschland, deswegen ist das Thema die Integration der Türken auch derzeit in der öffentlichen Präsentation sehr präsent und gesellschaftlich sehr relevant. Mit der Zahl der türkischstämmigen Menschen in Deutschland stieg auch die Bedeutung der türkischen Medien. Besonders nimmt die Hürriyet unter den türkischsprachigen Zeitungen in Deutschland eine besondere Stellung ein, weil sie über 40 Jahren die Migrationsgeschichte mitbegleitet hat und heute die meistverkaufte türkische Tageszeitung auf dem europäischen Markt ist. In dieser Arbeit wurden als Beispiel für Ethnomedien in Deutschland die Ansprüche und Funktionen der Europa-Ausgabe der Hürriyet durch qualitative Untersuchung analysiert. Die Integrationsfunktion der Hürriyet wurde aus der Sicht der Redaktion mit den Ergebnissen der Experteninterviews dargestellt. Diese Arbeit beschäftigte sich mit den Fragen, welche Rolle die Hürriyet bei der medialen Integration der Türken spielen und was können die Hürriyet zur Integration der Türken in Deutschland beitragen.

Özet İngilizce :

Almanya'da farklı ülkelerden gelen çok sayıda insan yasamaktadır, bu yüzden günümüzde göçmen kökenli insanların bu ülkeye entegrasyon süreci önemli bir konudur. Yabancı medyalar, göçmenler için hala Alman medyalarının yanı sıra önemli bir role sahiptir. Onlar medya yoluyla göçmenlerin Almanya'ya entegrasyonunda önemli bir fonksiyonu yerine getirebilmektedir. Türkler, Almanya'da yasayan en büyük göçmen grubudur, bu yüzden günümüzde Türklerin Almanya'ya entegrasyonu kamuoyunu çok mesgul eden ve toplumsal açıdan çok önemli bir konudur. Almanya'daki Türk nüfusunun artmasıyla beraber Türk medyalarının önemi de artmaktadır. Özellikle Hürriyet, 40 yılı askın bir süredir Türklerin göç serüveninde onlara eslik eden ve bugün Avrupa'da en fazla satılan Türkçe gazete olmasından dolayı farklı bir yere sahiptir. Bu çalısmada, Almanya'daki yabancı medyalara örnek teskil etmesi için Hürriyet gazetesinin (Avrupa baskısının) istek ve fonksiyonları ampirik bir çalısma ile analiz edilmistir. Hürriyet'in entegrasyon fonksiyonu gazetenin redaksiyonu açısından uzmanlarla yapılan görüsmelerin sonucunda ortaya konulmustur. Arastırmada medya aracılığıyla entegrasyon noktasında Hürriyet'in hangi rolü üstlendiği ve bu konuyla ne gibi katkılar sağlamak istediği ele alınmıstır.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :