Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2005 , Cilt 4 , Sayı 13

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Engelli çocuklarda bütünleşme: kamp ve kamp personelinin önemi

Yazar kurumları :
Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi Ve Spor Yüksek Okulu1, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölümü2
Görüntülenme :
469
DOI :
Özet Türkçe :

Entegresyon (bütünleşme) çok fazla hazırlık ve çalışma gerektiren bir süreçtir. Bütünleşmiş rekreasyon programları, engelli çocuklarda özsaygı, benlik kabulü ve özgüveni geliştirmiştir. Bütünleşmiş kamp ortamları, engelli çocuklar ve akranları arasındaki sosyal etkileşimin olumlu gelişimine de yardımcıdır. Fiziksel, sosyal ve program açısından bütünleşmiş olma gibi üç ölçütü oluşturma başarısını göstermiş bir kamp, engelli veya engelsiz çocukların geri kalan yaşantılarında fayda sağlayabilecek potansiyele sahiptir. Ama gereken özelliklere sahip personel olmaksızın bu ölçütlerin hiç biri sağlanamaz. Personel, destekleyici ortamın temel unsurudur. Tüm çocukların, tam olarak fayda sağlayabilmeleri için tüm personel ve gönüllülerin bütünleşme hakkında eğitimden geçirilmesi gerekir.

Özet İngilizce :

Integration is a process that requires an enormous amount of dedication and preparation. Integrated recreation program experiences have improved the self-esteem, self-acceptance and self-confidence in children with disabilities. Integrated camp environments are also conducive for developing positive social interaction between children with disabilities and their peers. Clearly, an integrated camp that has achieved the three criteria of physical, social and program integration has the potential to provide children with disabilities, as well as their able bodied peers, with an experience from which they could benefit the rest of their lives. But, without effective staff, an integrated camp can meet none of these criteria. Staff is an essential component of a supportive environment. To ensure that all children fully benefit from their experience, all staff and volunteers must be trained effectively in the area of integration.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :