Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Dergisi

Yıl 2005 , Cilt 1 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Her şey dahil sisteminin ve sistemden faydalananlar açısından etkilerinin otel yöneticilerinin gözünden değerlendirilmesi

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Gazi Üniversitesi Egitim Bilimleri Enstitüsü1
Görüntülenme :
414
DOI :
Özet Türkçe :

The number of people participating in tourism and the amount of income have been increasing continuously. Occurance of new tourism centers, variety of touristic products, excessive demand of consumers for tourism have created a big competition between countries and regions. So, hospitality enterprises in Turkey, also started to apply “All-Inclusive” pension type which is required to pay in advance for used or unused goods and services instead of Bed&Breakfast, HalfBoard or FullBoard to market their goods and services in an easier way and to increase their occupancy rates. The system has many negative effects in addition to its positives. This study was designed to identify benefits and costs for stakeholders affected by system at a glance of the hotel managers with a questionnaire form created up 40 questions in Marmaris, one of the most popular destinations in Turkey.

Özet İngilizce :

Dünyada turizm olayına katılan kisilerin sayısı ve elde edilen gelir miktarı devamlı olarak bir artıs göstermektedir. Yeni turizm merkezlerinin ortaya çıkısı, turistik ürünlerdeki çesitlenmeler, tüketicilerin turizme olan yogun talepleri ülkeler ve bölgeler arası büyük bir rekabet yaratmıstır. Bu nedenle, konaklama isletmeleri de ürün ve hizmetlerini daha kolay pazarlamak ve doluluk oranlarını yükseltmek için daha önceden uygulanan Oda Kahvaltı, Yarım Pansiyon veya Tam Pansiyon yerine, kullanılsın veya kullanılmasın tüm ürün ve hizmetler için bedelin pesin ödendigi “Her Sey Dahil” sistemini uygulamaya baslamıslardır. Sistemin olumlu etkilerinin yanı sıra, pek çok olumsuz etkileri de vardır. Bu çalısma, sistemin fayda ve maliyetlerini yöneticilerin gözünden ele almak amacıyla 40 sorudan olusan bir anket formu kullanılarak ülkemizin önemli destinasyonlarından Marmaris’te yapılmıstır.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :