Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Dergisi

Yıl 2011 , Cilt 7 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

An arendtian evaluation on participation and representation from a \\\\\\\'good government perspective\\\\\\\' : an assessment on democratization and public policy

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Celal Bayar Üniversitesi, Kamu Yönetimi Bölümü1
Görüntülenme :
413
DOI :
Özet Türkçe :

This work aims to elaborate on the nexus between democratization and public policy from the perspective of Hannah Arendt, one of the most prominent respectable names of contemporary political theory. Given the impact of liberal democracies' inherent tensions between notions of administrative state and political action within their public administration schemes, the proposed work targets to gain an understanding of how the terms such as participation and representation can be conceived from an Arendtian perspective of 'good government'. Entailing an account of what Arendt has to offer for the public policy as a sub-field and public administration as a field, the analysis will underline the necessity that Arendtian reading of policy in modern times shifts from the question of representation in the public policy making to the exchange of opinions and judgment in the phases of public policy implementation.

Özet İngilizce :

Bu çalışma çağdaş siyaset kuramının en önde gelen ve saygın isimlerinden birisi olarak Hannah Arendt'in perspektifinden kamusal politikalar ve demokratikleşme ilişkisini ve temasını irdeleme amacındadır. Kamu yönetimi mekanizmaları içindeki siyasi aksiyon (political action) ve idari-devlet (administrative state) nosyonlarının liberal demokrasilerdeki gerilimi merkezinde çalışmamız, Arendtçi bir yaklaşım olan iyi hükümet perspektifinden katılım ve temsiliyet gibi kavramlarıni kamusal politika yapiminda tartışmayı hedeflemektedir. Arendt'in genel anlamda kamu yönetimi ve özelde kamusal politikalar için söyleyeceklerine dair temel bir çerçeve verildikten sonra, analizimiz bu kapsamda, düşünürün evreninde, siyasa yapım ve uygulama süreçlerinde esas vurgunun temsiliyet sorunundan fikir ve kararların teatisine geçtiği vurgusunun altını çizmektedir.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :