Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

EKEV Akademi Dergisi

Yıl 2003 , Cilt , Sayı 16

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Avrupa birliği ülkeleri’nin kıtalar ve bloklarla dış ticaretinin yönü

Yazar kurumları :
Sakarya Üniversitesi İ.İ.B.F1
Görüntülenme :
467
DOI :
Özet Türkçe :

Avrupa Birliği üyeleri arasında artan ticarete rağmen Birlik ülkelerinin dünya ile dış ticareti halen önemlidir. Oransal olarak, Avrupa Birliğinin Asya kıtası ile ihracatı azalırken ithalatı artmaktadır. Avrupa kıtası ile olan ithalatı da ihracatından daha fazla artış göstermiştir. Diğer tarafta, Avrupa Birliği ve üye ülkeleri en fazla endüstriyel ülke ve bloklarla dış ticaret yapmaktadır.

Ülkelerin Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte bloklarla olan ticaretin dağılımı ve yönü değişmektedir. AB’ye üyelikle EFTA ve NAFTA’dan olan ithalat AB ülkelerinden ikame edilmiş, Birlik ve üyeleri bu bloklara karşı bir ihracat avantajı elde etmişlerdir. Son zamanlarda Birliğin ucuz işgücüne sahip AFTA ülkelerinden ithalatında bir artış vardır. Bu da geleneksel sanayi kollarında Birliğin rekabet gücünün zayıf kaldığını işaret eder.

Diğer blokların gözüyle bakıldığında, AB diğer blokların önemli vazgeçilmez bir ticaret ortağı olmakla beraber; Birliğin genişlemesiyle EFTA ve OECD ile dış ticaret genişlemesine sebep olurken geri kalan bloklarla dış ticaret daralmasına sebep olmaktadır.

Özet İngilizce :

The foreign trade of the European Union member countries with the world is still important even the internal trade among members has been increasing for the years. As a ratio, the imports from the Asian continent have increased more than the exports to this continent, on the other hand; the exports to the other countries in the European continent have increased more than the imports from these countries. The larger portion of the external trade of the EU members and the union as a block has been with the industrial countries.

Both the direction of foreign trade and distribution of it change starting with the membership of a country to the union. The imports from both the NAFTA and the EFTA were substituted from the EU countries after a country has become a member of the EU. Both the EU and its members had an export advantages against these blocks, compared to their imports from. There has been an increase in the imports of the union from AFTA in recent years. This is the implication of the weakness of the union against the AFTA countries which have much lower wage cost to compute with the EU in the traditional industries.

The EU is still an important trade partner for the other world blocks. However, there exists a trade distortion between the EU and both the African developing countries and the other blocks while there has existed a trade creation between the EU and both the EFTA and the OECD blocks as the union extends.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :