Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Eğitim ve Gelecek Dergisi

Yıl 2013 , Cilt , Sayı 3

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

The analysis of fantasie impromptu (op. posth. 66) in terms of structural and harmonical study on chopin’s fantasie impromptu

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Hacettepe University1
Görüntülenme :
581
DOI :
Özet Türkçe :

In this article, Chopin's Fantasie-Impromptu (Op. Posth.66) has been analyzed both structually and harmonically. Fantasie-Impromptu, is one of the most performed piece among Chopin's other works and the major beauty is because it is based on a balanced form. In this piece, each section is separated into sub-sections and outlined schematically. This study will absolutely make the pianists to perform this piece more consciously and needless to say, gain the ability and be able to carry out and express what the composer's conception was.

Özet İngilizce :

Bu çalışmada Frederic Chopin’in Fantasie-İmpromptu (Op. Posth. 66) isimli eseri formal ve armonik bakımdan incelenerek analiz edilmiştir. Chopin’in en çok seslendirilen eserleri arasında yer alan Fantasie-Impromptu’nun güzelliklerinden bir tanesi de dengeli bir form yapısı üzerine kurulmuş olmasından ileri gelmektedir. Eser kendi içerisinde bölmelere ayrılarak incelenmiş ve bu inceleme şematik olarak açıklanmıştır. Bu türlü incelemeler eseri seslendiren piyanistlerin eseri çok daha bilinçli olarak seslendirmelerini ve bestecinin düşündüğünü en iyi biçimde ifade edebilme becerisi kazandıracaktır.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :