Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ege Akademik Bakış

Yıl 2009 , Cilt 9 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

üretim süreçlerinde kullanılan teknoloji için seçim kriterleri ve süreçlerin yeniden yapılandırılmasında simülasyon uygulaması

Yazar kurumları :
Dokuz Eylül Üniversitesi1
Görüntülenme :
423
DOI :
Özet Türkçe :

Amaç: Yapılan bu çalışma, üretim işletmelerinde kullanılan üretim teknolojilerinin seçimi ve bu teknolojinin süreçlere simülasyon metoduyla uygulanması ile ilgilidir. Çalışmanın amacı, işletmelerin amaçlarına uygun teknoloji seçimine katkıda bulunmak ve teknolojinin süreçlere ne gibi katkı sağlayacağının öngörümünü sağlamaktır. Araştırmada üretim teknolojileri ile ilgili işletmenin teknolojiyi kullanırken öngördükleri performans kriterlerinden faydalanılarak uygun teknolojinin seçimi için öncelikler oluşturulmuştur.Araştırmanın Yöntemi: Çalışmada, literatürde kabul gören, teknoloji seçimi için anahtar performans kriterlerinin AHY ile öncelikleri belirlenmiş ve daha sonra bu önceliklerle birlikte teknolojinin sunduğu özelliklere göre üretim teknolojilerinin simülasyon yöntemi ile süreçlere uygulanması sağlanmıştır. Yüksek maliyet gerektiren üretim teknolojilerinin işletmenin amacına ve ihtiyacına uygun olarak seçilmesi ve başarılı bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Kullanılan simülasyon yöntemi, karşılaşılabilecek olası olumsuzlukların önceden tespit edilerek gerekli düzenlemelerin yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Özet İngilizce :

Purpose: This paper presents a selection of manufacturing technology using in company and implementing this technology to processes by simulation techniques. Aim of this study is making a contribution to select appropriate technology for companies and to provide foresight about technology conformity to processes. We also investigate what priorities about technology selection have been determined.
Design/methodology/approach: It has been searched most widely accepted technology selection criteria in literature; we employed Analytic Hierarchy Process analysis and provided with a prioritization of the selection criteria. These criteria are taken into consideration for technology selection among alternative technologies. Selected technology alternative is implemented to process by simulation tool. This simulation tool provides to ascertain possibly problem and complication in advance.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :